Kolejna wycieczka zabytkowym "ogórkiem". Można poznać historię tajnego nauczania

2016.07.22 07:54
Muzeum Wojska w Białymstoku organizuje kolejną wycieczkę zabytkowym autobusem "ogórkiem". Tym razem poprowadzi ona szlakiem miejsc związanych z tajnym nauczaniem.
Kolejna wycieczka zabytkowym "ogórkiem". Można poznać historię tajnego nauczania
Fot: KPK

Czy zastanawialiście, jak by to było, gdyby ktoś zabrał prawo dostępu do nowej wiedzy, doświadczeń czy wykształcenia? Takie sytuacje miały już miejsce w naszej historii. Zarówno zaborcy, jak i późniejsi okupanci starali się zniszczyć zastany system kształcenia. Niepotrzebni byli im światli ludzie, tylko bezwolne masy, którymi można by było łatwo manipulować.

Takiemu stanowi rzeczy przeciwstawiali się pedagodzy, organizując tajne nauczanie. Podejmowali się oni nie tylko kształcenia młodzieży, ale i wychowania w duchu patriotyzmu. Nauczyciele uważali prowadzenie tajnych kompletów za swój obywatelski obowiązek, a młodzież garnęła się do nauki i osiągała dobre wyniki.

W czasie wycieczki zabytkowym "ogórkiem" będzie można poznać miejsca, w których nielegalnie zdobywano wiedzę o Polsce, jej historii i języku. Uczestnicy przemierzą czasy od XVII do XX w.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę (23.07) o godz. 11.00 przed budynkiem Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego.

Szczegóły dotyczące zapisów: Wycieczka historyczna zabytkowym "ogórkiem"

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

944 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39