Kolejne podlaskie produkty lokalne zostały docenione

2023.05.30 15:14
5 produktów lokalnych z województwa podlaskiego zostało wpisanych na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kolejne podlaskie produkty lokalne zostały docenione
Fot: Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Kuciukai

W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu we wtorek (30.05) odbyła się prezentacja produktów, które znalazły się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Dziękuję przede wszystkim podlaskim producentom za to, że dbacie i kultywujecie naszą podlaską kuchnię, która jest bardzo bogata i zróżnicowana. Tych produktów jest już 86 na całej liście, co świadczy o tym, że dbacie o nasze dziedzictwo kulinarne - zwrócił się do zebranych osób wicemarszałek województwa podlaskiego, Sebastian Łukaszewicz. - Słyniemy z naszej podlaskiej gościnności i z naszej bardzo smacznej kuchni.

Co ważne, produkty tradycyjne są wytwarzane według receptur znanych od co najmniej 25 lat. Są one przygotowywane z lokalnych, dostępnych składników.

- Chcę pogratulować wszystkim, którzy zostali odznaczeni tym szczególnym wyróżnieniem - mówiła dyrektorka Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Dorota Łapiak.

Na listę produktów tradycyjnych została wpisana palcówka biebrzańska (kiełbasa), kuciukai (rodzaj pieczywa obrzędowego), piwo jałowcowe, tołkanica (gotowane ziemniaki z okrasą) i podlaskie hałuszki (kluski ziemniaczane).

- Dzięki tej liście, wiem, że te produkty nie zginą, będą przekazywane z pokolenia na pokolenie, to jest nasza tradycja - podkreślała jedna z producentek, Barbara Andrejuk.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

865 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39