Kolejne utonięcie w regionie. Nie żyje 45-latek

2022.06.19 19:10
Woda to żywioł i nie można jej lekceważyć. Niestety, tylko w ciągu jednego dnia w regionie doszło do dwóch utonięć. W Korycinie życie stracił 45-latek.
Kolejne utonięcie w regionie. Nie żyje 45-latek
Fot: KP PSP Sokółka

W niedzielę (19.06) około godz. 16.50 do policji i straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobnym utonięciu mężczyzny w zalewie w Korycinie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Korycin, w wyniku rozpoznania ustalono ze świadkami, że mężczyzna widziały był po raz ostatni około 2 godziny wcześniej i miał zamiar się kąpać. Świadkowie nie widzieli jednak momentu jego wejścia do wody. Na miejsce przybył również patrol policji oraz ambulans ZRM.

- Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie prowadzeniu poszukiwań zaginionego mężczyzny z powierzchni wody przy wykorzystaniu sań wodno-lodowych, a po przybyciu JRG Sokółka – z wykorzystaniem pontonu. Ratownicy zabezpieczeni w skafandry wypornościowe i sprzęt zabezpieczający przeszukiwali dno zalewu przy pomocy bosaków ratowniczych - przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Funkcjonariusze policji rozpoczęli poszukiwania mężczyzny na linii brzegowej zalewu. W ramach czynności dochodzeniowych policja sprawdziła również miejsce zamieszkania mężczyzny - zaginiony nie wrócił do domu. W początkowej fazie działań straży skupiono się na dokładnym sprawdzeniu obszaru głównego kąpieliska przy plaży (teren obok drewnianego pomostu). W trakcie działań otrzymano informację o zaobserwowanym miejscu na zalewie, na którym na powierzchni wody widoczne były wydobywające się pęcherze powietrza. Po sprawdzeniu miejsca odnaleziono nieprzytomnego mężczyznę.

- Poszkodowanego wydobyto z wody i ewakuowano poza strefę zagrożenia na brzeg prowadząc jednocześnie resuscytację. Niestety działania okazały się nieskuteczne. Ratownicy medyczni stwierdzili zgon u około 45-letniego mężczyzny - dodał rzecznik praswoy.

W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brało 5 zastępów straży (KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, JRG Augustów, OSP KSRG Korycin) – łącznie 18 strażaków oraz policja i pogotowie ratunkowe.

- Policjanci pod nadzorem prokuratora będą wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia - dodał zespół prasowy policji.

Jest to już trzecie utonięcie w ciągu weekendu. W sobotę do jeziora rajgrodzkiego wpadł 55-letni białostoczanin, którego ciała nie udało się nadal odnaleźć. Z kolei w niedzielę życie stracił 39-letni obywatel Ukrainy, który utopił się nad zalewem Czapielówka.

Podczas letniego wypoczynku pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na wodą. Przede wszystkim należy wybierać tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli. Nigdy nie wolno pływać po spożyciu alkoholu. Ponadto nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich - jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

851 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39