Kolejne zatrzymania ws. największego w historii przemytu papierosów [WIDEO]

2023.07.06 10:48
Służby zatrzymały kolejnych 11 członków zorganizowanej grupy przestępczej odpowiedzialnej m.in. za największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski.
Kolejne zatrzymania ws. największego w historii przemytu papierosów [WIDEO]
Fot: KAS Białystok

Zatrzymano 11 osób

W wyniku intensywnych działań podjętych przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, udało się zatrzymać 11 osób w ramach trwającego śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa ta odpowiadała między innymi za największą w historii operację przemytu papierosów z Białorusi do Polski.

- W maju 2021 r. ujawniono blisko 2,5 mln paczek nielegalnych papierosów wartych prawie 37 mln zł. Gigantyczna kontrabanda znajdowała się w trzech kontenerach - poinformował podkom. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Akcja w 3 województwach

Ostatnie działania operacyjne miały miejsce na terenie województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Podczas przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych, funkcjonariusze zabezpieczyli duże sumy gotówki oraz mienie ruchome o łącznej wartości ponad 110 tys. zł.

Zatrzymane osoby, w tym 10 obywateli polskich i obywatel Białorusi, były członkami struktur zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów z Białorusi do Unii Europejskiej.

Ich działalność polegała m.in. na zakładaniu fikcyjnych firm, które służyły do wprowadzania papierosów na rynek, przewożeniu nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz ukrywaniu przemyconych papierosów wśród legalnych towarów.

Postawiono zarzuty

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu i paserstwa papierosów. Na wniosek prokuratora, jedna osoba została tymczasowo aresztowana na okres 2 miesięcy. W przypadku pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze, takie jak poręczenia majątkowe, dozory policyjne oraz zakazy opuszczania kraju.

Przebieg śledztwa nadzoruje Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. W ramach prowadzonego postępowania do tej pory przedstawiono zarzuty łącznie 30 osobom.

Zorganizowana grupa przestępcza w latach 2020-2021 przemyciła z Białorusi do Polski ponad 18,8 mln paczek papierosów, co spowodowało straty dla Skarbu Państwa wynoszące ponad 437 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1531 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39