Kolejne zmiany w Budżecie Obywatelskim. Tym razem ze strony radnych

2017.03.01 08:20
Znamy zasady białostockiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r. W poniedziałek (27.02) radni wprowadzili swoje poprawki i ostatecznie uchwalili projekt.
Kolejne zmiany w Budżecie Obywatelskim. Tym razem ze strony radnych
Fot: UM Białystok/Dawid Gromadzki
Sportowe obiekty przy III LO zostały zbudowane z pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego

Delikatne zmiany w zasadach Budżetu Obywatelskiego 2018 miasto przedstawiło już podczas spotkania konsultacyjnego. Dopracować postanowili je radni, którzy wprowadzili korekty (w stosunku do ubiegłej edycji oraz do projektu konsultowanego z mieszkańcami) w zakresie sposobu ustalania wyników głosowania.

Wybór w dwóch etapach

Nowe przepisy przewidują 2 etapy tworzenia list rekomendowanych projektów. W pierwszym etapie do realizacji zostaną zakwalifikowane te projekty osiedlowe, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów i mieszczą się w limicie środków określonych dla każdego osiedla.

Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku projektów ogólnomiejskich. Jednak jeśli szacunkowa wartość kolejnego, bezpośrednio następującego projektu z największą liczbą głosów na liście przekracza limit środków przeznaczonych na projekty ogólnomiejskie, wówczas lista projektów rekomendowanych do realizacji zostaje zamknięta.

W takiej sytuacji pojawi się drugi etap, podczas którego tworzy się wspólną - dla projektów osiedlowych i ogólnomiejskich - listę rankingową. Niewykorzystane środki przejdą na realizację projektów z listy rankingowej, które kolejno uzyskały największą liczbą głosów, aż do wyczerpania środków.

10 milionów do podziału

Kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski na 2018 r. wynosi 10 mln zł. 3 mln zł przeznaczono na projekty ogólnomiejskie, a 7 mln zł na osiedlowe – podzielone w równych częściach na 28 osiedli Białegostoku. Pojedyncza wartość projektu ogólnomiejskiego nie może przekraczać kwoty 1 mln zł, natomiast osiedlowego – 250 tys. zł.

Wyjątek stanowią "projekty miękkie". Podczas sesji radni zaproponowali, aby wartość pojedynczego projektu o charakterze nieinwestycyjnym nie przekraczała kwoty 50 tys. zł, co zostało przyjęte. Poza tym zabrali 100 tys. zł przeznaczone na działania informacyjne i promocyjne.

Pozostałe zasady pozostały bez zmian, w stosunku do tych przedstawionych na konsultacjach. Co za tym idzie - zgłaszane mogą być np. projekty miękkie realizowane na terenie placówek oświatowych.

W kwietniu rozpocznie się realizacja pierwszego etapu Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku – spotkania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami. Potrwa on do 20 maja. Projekty będzie można składać od 4 do 31 maja. Do końca sierpnia mają zostać zweryfikowane, a na początku września będzie ogłoszona lista tych, które zostaną poddane głosowaniu. Trwać będzie ono 2 tygodnie - od 4 do 18 października. Wyniki natomiast poznamy jeszcze przed Wszystkich Świętych.

Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim znajduje się na stronie www.bialystok.pl/obywatelski.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1279 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39