Kolejny rok rządów za nami. Zarząd województwa podsumował swoje działania

2020.12.11 19:19
Zarząd województwa podlaskiego podsumowuje kolejny rok swoich rządów. Marszałek Artur Kosicki zapowiedział, że będzie robić wszystko by województwo podlaskie prężnie się rozwijało.
Kolejny rok rządów za nami. Zarząd województwa podsumował swoje działania
Fot: Piotr Babulewicz /UMWP

Posumowanie roku 2020

W piątek (11.12) zarząd województwa podlaskiego z marszałkiem na czele podsumowali kolejny rok działalności. Zdaniem marszałka w 2020 r. największym ich sukcesem było pozyskanie funduszy zewnętrznych oraz zminimalizowanie skutków pandemii.

- Ten okres był wyjątkowy. Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z taką sytuacją, z tak szybko rozprzestrzeniającą się pandemią. Dlatego priorytetem dla zarządu było, aby jak najszybciej i najsprawniej uruchomić wszelką pomoc – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Dodał również, że będzie razem z zarządem robić wszystko, aby województwo rozwijało się w sposób zrównoważony.

Walka z pandemią

W 2020 r. pandemia COVID-19 zaskoczyła wszystkich, w związku z czym władze musiały podjąć stosowne środki.

- Przeznaczono rekordowe środki na podległe samorządowi województwa szpitale i inne placówki medyczne. Jest to kwota ponad 31 mln zł, w tym ponad 17 mln zł pochodziło z budżetu województwa podlaskiego – informował Marek Malinowski odpowiedzialny za obszary zdrowia, edukacji, sportu i turystyki. 

W ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego do placówek opieki zdrowotnej trafiło 60 mln zł ze środków unijnych oraz samorządu województwa. Duże wsparcia trafiło również do podlaskich firm w postaci Podlaskiego Pakietu Gospodarczego w kwocie 185 mln zł.

Fundusze europejskie

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że Podlaskie jest na 5. miejscu w kraju pod względem podpisanych umów o dofinansowania unijne. W tym roku udało się pozyskać 714 mln zł. 

- W momencie powoływania obecnego zarządu, województwo pod tym względem było na ostatnim miejscu w kraju. Jeśli chodzi o płatności jesteśmy na 7. miejscu. To dobra lokata, ale będziemy robić wszystko, by było jeszcze lepiej – dodał marszałek.

Ponad 140 mln zł przeznaczono na zakładanie działalności gospodarczej, kształcenie ogólne i zawodowe, pomoc osobom z niepełnosprawnościami oraz rozwój lokalny. Fundusze unijne pomogły również szkołom organizującym naukę zdalną. W sumie trafiło do nich 34 mln zł. Natomiast ponad 8,4 mln zł przekazano na współfinansowanie projektów realizowanych z udziałem funduszy europejskich w kwocie blisko 8,5 mln zł, oraz 14,4 mln zł na przeciwdziałanie COVID-19.

Sport i kultura

W tegorocznym budżecie rekordową ilość pieniędzy przeznaczono na promocję sportu, blisko 5,8 mln zł. Najwięcej - po 400 tys. zł otrzymały Jagiellonia Białystok oraz MKS Ślepsk Malow Suwałki.

- Uważam, że sport jest najlepszym sposobem promocji województwa. Jagiellonia Białystok i Ślepsk Malow Suwałki to marki znane w całej Polsce dlatego, zwłaszcza w dobie pandemii, powinniśmy takie kluby wspierać – powiedział Marek Malinowski.

Dla władz marszałkowskich również ważna jest kultura. W 2020 r. do podlaskich jednostek trafiło ponad 5,5 mln zł z budżetu województwa. Twórcom z dziedziny artystycznej przekazano stypendia w wysokości 600 tys. zł.

- Kwestia kultury to przede wszystkim informacja, która do nas dotarła parę dni temu. To jest dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku, o co zabiegaliśmy wspólnie jako zarząd – podkreślił Artur Kosicki.

Inwestycje drogowe oraz sprzedaż nieruchomości

W mijającym roku samorządowi województwa udało się sprzedać dwie nieruchomości przy ul. Łąkowej i ul. Złotej na kwotę łączną 10 mln zł.

- To o tyle ważne, że wcześniej nie można było zbyć tych terenów za kwotę 3 mln zł. Dokonaliśmy analizy stanu prawnego, przeszacowaliśmy te grunty i puściliśmy w oddzielnych przetargach. W tych trudnych czasach pandemii udało nam się uzyskać kwotę 10 mln zł – poinformowała Wiesława Burnos.

Natomiast w 2020 r. na inwestycje drogowe zarząd przeznaczył prawie 200 mln zł z funduszy UE oraz pozyskał ponad 240 mln zł ze środków Funduszu Dróg Samorządowych. Uzupełnieniem jest ponad 40 mln zł z budżetu województwa na remonty.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1017 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39