Kolekcjonerski kalendarz. Zdjęcia w Operze wykonał mistrz fotografii

2017.12.19 08:09
Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała wyjątkowy, kolekcjonerski kalendarz pełen zdjęć jednego z najwybitniejszych fotografów, prekursora polskiej fotografii reportażowej - Tadeusza Rolke.
Kolekcjonerski kalendarz. Zdjęcia w Operze wykonał mistrz fotografii
Fot: M.Heller/OiFP-ECS
Plan zdjęciowy

Tym razem mistrz klimatu i kadru zaprasza w podróż po Operze Podlaskiej, po jej tajemnych zakamarkach, niedostępnych na co dzień melomanom, a które są dźwignią niezwykłych możliwości sceny. Przewodniczką jest Dorota Białkowska-Krukowska, artystka OiFP, która pozowała do zdjęć. Spotkanie z Tadeuszem Rolke i wernisaż wystawy zdjęć z kalendarza planowane są na początek stycznia.

Co roku inny fotograf

Opera i Filharmonia Podlaska kryje w swojej nazwie także drugi człon: Europejskie Centrum Sztuki. Posiada jedną z największych w Europie bazę fotografii ze spektakli i wydarzeń organizowanych w jej przestrzeni, a od trzech lat mieści także Operową Galerię Fotografii, której gośćmi są najbardziej rozpoznawalni na świecie polscy fotograficy. Doświadczenia te stały się bazą nowego projektu fotograficznego, którym jest kalendarz Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Celem jest stworzenie prestiżowego wydawnictwa, które będzie ilustrowane zdjęciami największych sław polskiej fotografii. Co roku do gmachu przy Odeskiej zapraszany będzie inny wybitny artysta, by sfotografował Operę ze swojego, autorskiego punktu widzenia. Kalendarze będą drukowane w niewielkich, limitowanych, numerowanych i sygnowanych przez autorów nakładach. Premierze każdego z nich towarzyszyć będzie wystawa zdjęć i spotkanie z fotografem.

Tadeusz Rolke podjął się projektu, którego celem jest stworzenie "portretów" wszystkich teatrów operowych w kraju. Ma już za sobą zdjęcia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Opera i Filharmonia Podlaska jest drugą odsłoną jego cyklu.

Można już zdradzić, że fotografem, którego Opera chce zaprosić do pracy nad kalendarzem na rok 2019 jest najbardziej znany na świecie polski fotograf komercyjny Tomek Sikora.

Rolke - prekursor polskiej fotografii reportażowej

Tadeusz Rolke to nestor polskiej fotografii mody i fotoreportażu. Pierwsze zdjęcia zrobił już w latach 40., a w latach 50. XX w. jego główne zainteresowania skierowały się w stronę fotografii prasowej. Następna dekada to praca dla nowatorsko redagowanych pod względem graficznym pism, takich jak "Polska" czy "Ty i Ja" oraz intensywna dokumentacja środowisk artystycznych i intelektualnych, skupionych wokół warszawskiej Galerii Foksal. Pobyt w Niemczech przypada na lata 70. Tam kontynuuje swoje fotograficzne pasje, ale już jako fotograf niezależny, zamieszczając swoje zdjęcia w renomowanych tygodnikach, takich jak "Stern" czy "Spiegel".

Interesuje go moda, którą fotografuje w sposób dosyć prekursorski w Polsce w latach 60., jest obecny na paryskich pokazach, gdzie powstaje cała seria zdjęć z cyklu prêt-à-porter, ukazujących nieznane kulisy kreatorów ówczesnej mody. 

Po powrocie do Polski w latach 80. tworzy własne, indywidualne cykle zdjęć m.in. serię aktów ("Beatrycze"), jest również pomysłodawcą i kuratorem wystawy "Przemoc, seks, nostalgia". Utrzymuje ścisłe kontakty z artystami kreującymi najnowsze tendencje w sztuce polskiej, jest stałym korespondentem wydawanego w Niemczech prestiżowego pisma o sztuce "Art", zamieszczając tam i promując twórczość polskich artystów awangardowych. W latach 90. współpracuje z tygodnikami "Wprost" i Magazynem "Gazety Wyborczej".

Od 1997 roku zaczyna prezentować swoje prace, poczynając od wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, jurorem wielu konkursów fotograficznych, zajmował się dydaktyką, wykładając w Warszawskiej Szkole Fotografii i w katedrze Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Fotografie Tadeusza Rolkego pokazywano na licznych wystawach w kraju i za granicą oraz publikowano w poświęconych artyście albumach.

Autorski limitowany kalendarz na rok 2018 dostępny jest w kasach Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1465 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39