Koło Białegostoku znaleziono skarb. Odkryto unikatową monetę

2016.11.15 11:57
Denar Bolesława Chrobrego oraz inne znaleziska odkryte na polu pod Złotorią będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Historycznym. Jej wernisaż w środę (16.11).
Koło Białegostoku znaleziono skarb. Odkryto unikatową monetę
Fot: materiały organizatora

W lutym 2016 r. na polu ornym pod Złotorią koło Białegostoku przypadkowy przechodzień natrafił na rozrzucone silnie zabrudzone monety. Przypuszczając, że znalezisko może mieć znaczenie historyczne, zebrał je oraz fragmenty naczyń glinianych i przekazał wszystko do Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Po wstępnych oględzinach okazało się, że znalezisko ma sensacyjny charakter. Były to zachodnioeuropejskie denary wczesnośredniowieczne - zabytki niespotykane dotychczas na Podlasiu. Mając na uwadze unikatowość skarbu, podjęto decyzję o wszczęciu prac wykopaliskowych w celu pozyskania pozostałych w ziemi monet.

Prowadzone przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego prace rozpoczęły się 11 kwietnia i trwały przez 2 tygodnie. W ich trakcie wydobyto 181 numizmatów i ich ułamków, 3 fragmenty srebrnych placków, pojedynczy fragment srebrnej ozdoby oraz 7 odważników żelaznych w brązowych koszulkach, a także wiele zabytków niepowiązanych ze skarbem. W centrum objętego wykopaliskami terenu natrafiono na górną część naczynia, w której wciąż znajdowało się kilkadziesiąt monet, 2 placki srebrne oraz wspomniane odważniki.

Pośród licznych numizmatów niemieckich, angielskich, czeskich i węgierskich zidentyfikowano niezwykły rarytas – denar Bolesława Chrobrego, będący hybrydą monety typu DVX INCLITVS (rewers) oraz typu analogicznego do denarów z imieniem Mieszka (również rewers). Moneta ma wielkie znaczenie, gdyż jest to dopiero trzeci (znany) egzemplarz tej odmiany.

Skarb, wchodzący w jego skład denar Bolesława Chrobrego oraz liczne zabytki znalezione w trakcie prac archeologicznych zobaczyć można oglądać na wystawie "Skarb ze Złotoryi" w Muzeum Historycznym. Wernisaż w środę (16.11) o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2017 r.

Szczegóły: Wystawa "Skarb ze Złotorii" w Muzeum Historycznym

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1400 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39