Koło ratunkowe dla upadających piekarni. Rząd wprowadzi obniżoną stawkę na gaz

2023.02.02 15:50
Rząd chce chronić polskie piekarnie i cukiernie przed wysokimi cenami gazu. Cena maksymalna dla przedsiębiorstw z tej branży, które wykorzystują piece ogrzewane gazem ziemnym, zostanie ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh.
Koło ratunkowe dla upadających piekarni. Rząd wprowadzi obniżoną stawkę na gaz
Fot: KPRM
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w piekarni w Dąbrówce

Pieczywo, choć tanie już nie jest, to nadal stanowi podstawowy produkt zbożowy dla milionów Polaków – miesięcznie każdy zjada przeciętnie 2,75 kg chleba. Rząd chce, aby przedsiębiorstwa piekarnicze mogły płacić mniejszą cenę za gaz – na poziomie 200,17 zł/MWh. Ma być to duża ulga dla firm, które nieraz płacą cenę powyżej 600 zł/MWh.

- To będzie wielka ulga dla tych piekarni, dla tych cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej. Od 1 kwietnia mogą planować sobie już znacząco niższy koszt – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej (2.02) konferencji w Dąbrówce w Mazowieckiem.

Mniejsza cena za gaz dla przedsiębiorstw piekarniczych będzie obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. Z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 2,7 tys. przedsiębiorców.

Pomoc dla piekarni i cukierni to kolejny element wsparcia dla polskich firm w związku z wysokimi cenami prądu i gazu obok: stałej ceny prądu dla małych i średnich przedsiębiorców w wysokości 785 zł/MWh i pomocy dla firm energochłonnych – program z budżetem 5 mld zł.

Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców od dawna apelował o uregulowanie cen gazu dla sektora MŚP, gdyż do niego z prośbą o pomoc zwracali się właściciele firm zmuszeni do zamykania działalności ze względu na rosnące koszty.

- Dla części firm np. piekarni, hoteli, cena gazu stanowi bardzo poważny udział w kosztach. Przełożenie kosztów zakupu gazu na cenę produktów może grozić odpływem klientów, upadkiem firmy. W piekarnictwie duże firmy handlowe stosują ceny dumpingowe na podstawowe produkty np. utrzymują cenę bułki "kajzerki na poziomie 35 groszy" wyrównując straty z tego tytułu zwiększeniem marży na innych produktach. Małe piekarnie nie są w stanie takich rzeczy robić i konkurować z wielkim biznesem – skomentował Adam Abramowicz.

Na pomoc dla piekarni i cukierni rząd przeznaczy około 300 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1480 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39