Kolorowe wiatraki, maskotki i znicze. Tak wygląda cmentarz zwierząt na Podlasiu [ZDJĘCIA]

2024.05.06 06:59
Odejście ukochanego zwierzęcia to niezwykle trudny moment, który wiąże się z bólem i tęsknotą. Gdy nadchodzi czas pożegnania, wielu z nas staje przed pytaniem, jak uczcić pamięć naszych towarzyszy. Taką możliwość daje Cmentarz Zwierząt w Rzędzianach (gm. Tykocin). Odwiedziliśmy to niezwykłe miejsce.
Kolorowe wiatraki, maskotki i znicze. Tak wygląda cmentarz zwierząt na Podlasiu [ZDJĘCIA]
Fot: Redakcja BiałystokOnline

W dzisiejszych czasach zwierzęta domowe zajmują szczególne miejsce w naszych sercach, stając się nie tylko towarzyszami, ale członkami rodziny. W obliczu utraty, wielu z nas poszukuje odpowiedniego miejsca, aby uczcić ich pamięć. Cmentarz Zwierząt w Rzędzianach (gm. Tykocin) spełnia tę potrzebę na Podlasiu, przyjmując zwierzęta z północno-wschodniej części Polski. Na miejscu, jak zaznacza właściciel - znajduje się już ponad tysiąc zwierząt.

- Przyjmowane są u nas wszystkie zwierzęta towarzyszące. Są to chociażby psy, koty, chomiki, szczurki, legwany, papugi i świnki - opowiada właściciel cmentarza.

Proces pożegnania z ukochanym zwierzęciem jest na tym cmentarzu wydarzeniem pełnym szacunku. Każde miejsce spoczynku jest upamiętniane pięciokątną płytą, stanowiącą znak pamięci żegnanego przyjaciela. Rodzina zwierzęcia może tam składać znicze i wszelkie przedmioty związane z życiem pupila, takie jak ulubione zabawki, tworząc tym samym przestrzeń pełną miłości i wspomnień.

Aby skorzystać z usług cmentarza zwierząt, należy skontaktować się z miejscem i umówić konkretny termin pochówku. Ceny na miejscu rozpoczynają się od 350 zł w górę.

Warto podkreślić, że na terenie znajdują się charakterystyczne dla cmentarzy zwierząt kolorowe wiatraczki, niestety historia tego zwyczaju nie jest znana. Być może nawiązują one do symbolicznego Tęczowego Mostu, a także wyrażają nadzieję na przyszłe ponowne spotkanie z naszymi ukochanymi zwierzętami.

- Ludzie zostawiają na miejscu różne kolorowe ozdoby. Bardzo często występują tu chociażby wiatraki w kolorach tęczy - przyznaje właściciel cmentarza.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1580 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39