Komenda straży pożarnej będzie przebudowana wg pomysłu studentek

2022.06.11 11:23
Siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce zostanie przebudowana wg koncepcji zaproponowanej przez dwie studentki Politechniki Białostockiej.
Komenda straży pożarnej będzie przebudowana wg pomysłu studentek
Fot: Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka

Konkurs zorganizowany na prośbę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce miał wyłonić projekt koncepcyjny przebudowy budynku komendy powstałego w latach 80. XX w. Jego modernizacja znalazła się w "Programie modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prace realizowała jedna grupa semestralna, podzielona na dwuosobowe zespoły. Najbardziej spodobała się koncepcja autorstwa Natalii Suchodolskiej i Pauliny Zglecz, studentek IV roku architektury na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

- Nasz pomysł skupił się na tym, żeby uchwycić poziome elementy całego budynku i dodatkowo przebić je pionowymi elementami i stąd w budynku w pojawiły się czerwone piony i poziomy bardzo widoczne i zarysowane w elewacji – opowiada o zwycięskiej koncepcji Paulina Zglecz. - Największą trudność stanowiło dodatkowe piętro dobudowywane przez nas, ze względu na istniejącą już konstrukcję i chęć uzyskania jak największej powierzchni bez użycia jakichkolwiek słupów.

Studentki zadbały także o aranżację wnętrza.

- Wydzieliłyśmy strefy – ogólnodostępne i strefy dostępne tylko dla strażaków, tak by się nie przenikały – wyjaśnia Natalia Suchodolska. - Zaprojektowałyśmy salę konferencyjną, która będzie dostępna dla wszystkich. Będzie można organizować tam duże spotkania. Zaprojektowałyśmy też salę Ognik, która będzie umożliwiała edukację dzieci.

Studenckie projekty staną się inspiracją przy projektowaniu ostatecznego kształtu i funkcjonalności istniejącego budynku komendy PSP w Hajnówce.

- Świetnie wyglądają duże przeszklenia, wskazana w zwycięskiej pracy kolorystyka biało-czerwona nawiązująca do barw narodowych, a również do kolorów z którymi jest utożsamiana Państwowa Straż Pożarna, na pewno część przeszklona jeżeli chodzi o udostępnienie wizualne z zewnątrz izby tradycji, ale też rozwiązania dotyczące pomieszczeń i ich funkcjonalności – wymienia jednym tchem st. bryg. Piotr Koszczuk, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. - Chodzi tu zarówno o jednostkę ratowniczo-gaśniczą, jak i funkcjonalność węzłów biurowych, powstanie nowej sali konferencyjnej. Studenci zaproponowali także przestrzeń, którą można w zależności od potrzeb strażaków w dowolny sposób skonfigurować. Może pełnić funkcje wypoczynkowe, do zajęć sportowych, czy jako sala szkoleniowa.

Nad realizacją projektów czuwał dr inż. arch. Robert Misiuk z Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Komendant powiatowy planuje zwrócić się o pomoc do Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w przygotowaniu koncepcji zagospodarowania placu wewnętrznego i przestrzeni wewnątrz budynku. Chodzi o strefę, gdzie obsługuje się petentów i samą jednostkę ratowniczo-gaśniczą, tam gdzie strażacy pełnią służbę 24 godziny na dobę.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1134 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39