Komiks popularyzuje badania o Puszczy Białowieskiej

2014.07.17 00:00
Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży wymyślił nowy sposób na popularyzację swoich osiągnięć naukowych. Wyniki badań dotyczące przyrody Puszczy Białowieskiej są prezentowane w formie krótkich komiksów.
Komiks popularyzuje badania o Puszczy Białowieskiej
Fot: zbs.bialowieza.pl

Instytut Biologii Ssaków PAN proponuje nową formę popularyzacji osiągnięć naukowych - krótkie komiksy przedstawiające główną ideę najciekawszych prac opublikowanych w ostatnim czasie. Dzięki temu mają stać się one bardziej czytelne i dostępne dla wszystkich. O zbadanych przez naukowców zagadnieniach czy odkrytych zależnościach w komiksach będą mówić rośliny i zwierzęta.

Już dwie prace naukowe zostały przedstawione w formie komiksu i można je znaleźć na stronie internetowej Instytutu. Pierwszą zaprezentowaną w ten sposób jest publikacja zespołu dr. Driesa Kuijpera poświęcona wpływowi wilków na odnowienie lasów i efektowi tzw. "krajobrazu strachu", natomiast kolejna dotyczy sieci socjalnych, jakie istnieją między dzikami w rezerwacie ścisłym w Białowieskim Parku Narodowym. Autorem tej pracy naukowej jest dr Tomasz Podgórski ze współpracownikami.

Pomysł na przedstawienie wyników badań w postaci komiksów powstał po jednym ze szkoleń przeprowadzonych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej o zastosowaniu i wykorzystywaniu mediów społecznościowych do popularyzacji nauki.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1575 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39