Koncert "Pocztówka z Polski", czyli trzech kompozytorów z trzech okresów

2019.10.24 10:49
W piątkowy wieczór melomani przy ul. Podleśnej usłyszą kompozycje polskich kompozytorów trzech epok muzycznych: późnego klasycyzmu, romantyzmu i Młodej Polski.
Koncert "Pocztówka z Polski", czyli trzech kompozytorów z trzech okresów
Fot: Piotr Wacławik

"Zamek na Czorsztynie" Karola Kurpińskiego to utwór pośredni pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, zawiera wiele cech narodowych: poloneza, dumkę, cavatinę czy ludową śpiewkę. Uwertura pobudza wyobraźnię. Burzliwa noc, powracający po latach rycerz i duch kochanki zostają powiązani librettem Józefa Wawrzyńca Krasińskiego i pełnymi dramatyzmu pomysłami kompozytorskimi Kurpińskiego, przenosząc nas do świata legend na temat zamku nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Zgodnie z logiką baśni i snu rozwinie się również I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego - pierwszy nowoczesny koncert skrzypcowy, który tradycję XIX-wieczną zostawia dla nowej ekspresji, będąc jednoczęściowym poematem o pięknej aurze dźwiękowej i namiętnym charakterze. Na skrzypcach zagra Krzysztof Jakowicz, nazywany "skrzypcowym prawnukiem" H. Wieniawskiego, niezwykle ceniony przez W. Lutosławskiego, który powierzył mu polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych.

W drugiej części wieczoru uczestnicy koncertu usłyszą "Sonety krymskie" Stanisława Moniuszki, wybór utworów powstałych w oparciu o osiemnastoczęściowy cykl poetycki Adama Mickiewicza. Nieśmiertelne strofy poety otrzymały formy szlachetnej kantaty na głosy solowe, chór i orkiestrę. Sonety zaśpiewa Emil Ławecki, tenor. Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Piotr Wacławik, który obecnie jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dra hab. M.J. Błaszczyka oraz w klasie violi da gamba dra K. Firlusa. W sezonie 2019/2020 jest dyrygentem-rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku.

Koncert współorganizowany i współfinansowany jest w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent - rezydent".

Początek koncertu o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz też: Koncert symfoniczny "Pocztówka z Polski"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1550 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39