Koncert w kościele św. Wojciecha. Upamiętni ważne wydarzenie

2019.08.29 13:45
Muzyka z przełomu XVI i XVII wieku, której inspiracją stała się architektura weneckiej Bazyliki św. Marka, zabrzmi podczas koncertu w kościele św. Wojciecha. Odbędzie się on w sobotę (31.08).
Koncert w kościele św. Wojciecha. Upamiętni ważne wydarzenie
Fot: Fundacja Pro Anima

Fundacja "Pro Anima" zaprasza na absolutnie unikalny i bezprecedensowy w Polsce koncert, w którym dźwięk, światło i architektura jednoczą się i wzajemnie dopełniają, tworząc niespotykaną przestrzeń audio-wizualnego przekazu. Podczas wydarzenia zabrzmi muzyka z przełomu XVI i XVII wieku, której inspiracją stała się architektura weneckiej Bazyliki św. Marka. Specyficzny plan tej świątyni umożliwiał bowiem równoczesne "koncertowanie", czyli współzawodniczenie kilku chórów wokalnych, instrumentalnych bądź wokalno-instrumentalnych. 

Dzieła stworzone w tym nurcie, zwanym polichóralnością, zachwycają swą przestrzenią, konstrukcją bogatych brzmień i szeroko rozpiętych fraz, które niemal imitują katedralne sklepienia. 

W programie koncertu znajdą się dzieła mistrzów weneckich, tj. Andrea Gabrieli czy Claudio Monteverdi, jak również kompozycje polskiego twórcy - Mikołaja Zieleńskiego, który swą twórczość w głównej mierze oparł na osiągnięciach tzw. szkoły weneckiej.W koncercie udział wezmą wokaliści i instrumentaliści z Polski i zagranicy wchodzący w skład Zespołu Muzyki Dawnej Diletto pod dyr. Anny Moniuszko, zaś fragmenty chorałowe wykona Schola Gregoriana Sancti Casimiri. 

Oddziaływanie warstwy dźwiękowej zostanie wzmocnione poprzez grę świateł, których to reżyserii podjął się wykładowca ASP - Prot Jarnuszkiewicz.

To wyjątkowe wydarzenie upamiętni polityczne zjednoczenie w postaci Unii Lubelskiej zawartej 450 lat temu.

Początek o godz. 19.00.

Zobacz też: Koncert Uniti per Sonum - na 450-lecie Unii Lubelskiej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1204 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39