Konsultacje dla wszystkich. Teraz w każdej sprawie będzie można poznać zdanie białostoczan

2017.05.30 10:47
Rada miasta przyjęła regulamin przeprowadzania konsultacji społecznych przygotowany przez magistrat. Teraz z inicjatywą ich zorganizowania mogą wyjść mieszkańcy, NGO-sy, rady osiedla – wszyscy.
Konsultacje dla wszystkich. Teraz w każdej sprawie będzie można poznać zdanie białostoczan
Fot: pixabay.com

Istnieją 2 typy konsultacji społecznych – obligatoryjne i fakultatywne. Te pierwsze organizuje się w przypadkach, gdy wymaga tego ustawa, te drugie, gdy jest taka potrzeba społeczna, ale do tej pory decydowała o tym tylko rada miasta. Teraz ma się to zmienić. Radni bowiem przyjęli projekt uchwały ws. regulaminu przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Powstał on w ramach wspólnego projektu miasta z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych i Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białegostoku. Projekt "Wspólnym głosem” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego głównym założeniem jest to, że konsultacje będzie można przeprowadzić na wniosek prezydenta, rady miejskiej, ale również grupy 500 mieszkańców, 5 organizacji pozarządowych czy rady osiedla.

Było to drugie podejście do przegłosowania tego projektu. Pierwsze - z 2015 r. - również się powiodło, ale radni wprowadzili daleko idące poprawki, które zmieniły kształt uchwały w wielu zasadniczych kwestiach. Przez nie wojewoda podlaski stwierdził jej nieważność. Z kolei skarga wniesiona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została oddalona.

Teraz mieszkańcy będą mogli zorganizować konsultacje w każdej ważnej dla nich i dla miasta sprawie. Ostateczna decyzja będzie należeć co prawda do prezydenta, ale jest to zabezpieczenie przed pomysłami naprawdę absurdalnymi.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

771 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39