Koronawirus w kulturze. Artyści mogą liczyć na pomoc socjalną

2020.03.13 14:15
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński opublikował w piątek (13.03) list do twórców, artystów i ludzi kultury w Polsce. Jest to związane z zamknięciem wszystkich placówek kultury.
Koronawirus w kulturze. Artyści mogą liczyć na pomoc socjalną
Fot: pixabay.com

- Twórcy i artyści, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej mogą się ubiegać o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury - przypomina Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piotr Gliński zapowiada zwiększenie kwoty na ten cel w związku z pandemią.

Decyzja o odwołaniu wydarzeń konieczna

W liście Minister wyraża przekonanie, że decyzja o odwołaniu wydarzeń artystycznych w nadchodzących dwóch tygodniach była "konieczna - dla dobra jednostek i całego społeczeństwa".

Minister dodaje: - Jestem przekonany, że w zaistniałej sytuacji środowiska twórcze i artystyczne stawią czoła wyzwaniu, demonstrując odpowiedzialną i obywatelską postawę. Liczę na solidarność środowisk twórczych ze społeczeństwem i zaangażowanie Waszego autorytetu oraz popularności w promowanie metod walki z pandemią. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, przypominam o konieczności bezwzględnego stosowania się do zaleceń dotyczących norm funkcjonowania społeczeństwa w sytuacji realnego zagrożenia epidemiologicznego.

Finanse artystów zagrożone

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury pociąga za sobą poważne i dotkliwe konsekwencje dla środowisk twórczych i artystycznych. Dlatego analizujemy możliwości pozyskania dodatkowych środków publicznych i wypracowania nowych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniu finansowemu, które już dziś sygnalizują w swych apelach organizacje środowiskowe i indywidualni twórcy - pisze minister.

Jednocześnie informuje o analizowaniu "możliwości pozyskania dodatkowych środków publicznych i wypracowania nowych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniu finansowemu, które już dziś sygnalizują w swych apelach organizacje środowiskowe i indywidualni twórcy".

Minister przypomina, że artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury. Szczegółowe informacje na temat temat można znaleźć na stronie ministerstwa w zakładce "Co robimy" i dalej - "Finansowanie i mecenat", a potem "Pomoc socjalna dla twórców i artystów z FPK".

- Staramy się o zwiększenie środków budżetowych na ten cel. Niebawem poinformujemy Państwa o możliwej skali i kryteriach dodatkowej pomocy - zapowiada Piotr Gliński.

Artysta, czyli duchowy przewodnik

- Wasza publiczność obserwuje Was, śledzi Wasze profile w mediach społecznościowych, słucha Waszych wypowiedzi medialnych. Mają one niemałą siłę wzorotwórczą - podkreśla minister.

I dalej: - Wierzę, że dacie Państwo przykład, jak w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności za wspólny los sprostać dramatycznemu wyzwaniu, wobec którego wszyscy stoimy. Tak, jak to już nieraz bywało w naszej trudnej historii, gdy Wielcy Artyści pełnili rolę duchowych przewodników w czasach próby.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1228 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39