Dom

Koszt montażu pompy ciepła w 2024 roku - czy to się wciąż opłaca?

2024.05.23 13:22
W miarę wzrostu świadomości ekologicznej i poszukiwania oszczędności w domowym budżecie, coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi sposobami ogrzewania swoich domów. Jednym z najbardziej efektywnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań są pompy ciepła. Te urządzenia, wykorzystując energię z otoczenia, mogą znacząco obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem budynku i produkcją ciepłej wody, oferując jednocześnie komfort i ciągłość dostaw energii cieplnej niezależnie od warunków zewnętrznych.
Koszt montażu pompy ciepła w 2024 roku - czy to się wciąż opłaca?

Co prawda, koszt założenia pompy ciepła na pierwszy rzut oka może wydawać się wysoki, ale dzięki znacznym oszczędnościom w rachunkach za energię inwestycja często zwraca się w ciągu kilku lat. Nowoczesne urządzenia nie tylko zmniejszają zależność od konwencjonalnych paliw kopalnych, ale również redukują emisję szkodliwych gazów cieplarnianych oraz przyczyniając się do walki z globalnym ociepleniem. Przyjrzymy się zatem bliżej pompom ciepła, kosztom założenia tych urządzeń, a także potencjalnym oszczędnościom oraz możliwościom skorzystania z programów dofinansowania, takich jak np. Czyste Powietrze.


Koszt montażu pompy ciepła – ceny w 2024 roku

Decydując się na instalację pompy ciepła, ważne jest, aby zrozumieć, jakie czynniki wpływają na koszty tego przedsięwzięcia, a te mogą znacząco różnić się w zależności od kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim urządzenia są dostępne w różnych typach, w tym powietrzne, gruntowe oraz wodne, co ma swoje odzwierciedlenie w cenach. Dodatkowo, kwoty te mogą się różnić w zależności od producenta, a ci oferują różne poziomy jakości i technologii. Ponadto, koszt założenia pompy ciepła jest związany z koniecznością zastosowania różnych technik instalacyjnych przy wariancie produktu typu split lub monoblok, co wpływa na czas montażu. Warto również pamiętać, że oprócz samej pompy ciepła, konieczny może być zakup dodatkowych urządzeń takich jak np. bojler do ciepłej wody użytkowej, zbiornik buforowy czy inne podzespoły hydrauliczne, co wpływa na końcową wartość instalacji. Ceny dodatkowych komponentów również ulegają wahaniom rynkowym i w 2024 roku kształtują się inaczej niż w 2023. Trzeba mieć to na uwadze analizując oferty firm instalujących pompy ciepła. Koszty założenia rur, izolacji i innych komponentów hydraulicznych mogą znacznie się różnić w zależności od wielkości budynku i konieczności dostosowania instalacji do istniejących systemów. Ponadto, w przypadku pomp powietrznych zazwyczaj konieczne jest wykonanie betonowej płyty lub stabilnego podłoża pod jednostkę zewnętrzną, a dla pomp gruntowych i wodnych trzeba uwzględnić koszt wykonania odwiertów pod wymiennik gruntowy lub studnie.


Pompa ciepła – koszt założenia, a stawki instalatorów

Koszt montażu pomy ciepła obejmuje zarówno pracę instalatorów, jak i materiały niezbędne do wykonania instalacji. Mogą się one różnić w zależności od stopnia skomplikowania systemu oraz lokalnych stawek za usługi wykonawców. Robocizna zazwyczaj stanowi znaczący procent całkowitych wydatków w ramach instalacji urządzenia jakim jest pompa ciepła. Koszt założenia może wahać się od około 4000 zł do 10 000 zł. Na cenę końcową wpływ będą mieć następujące czynniki:

- stopień skomplikowania – instalacje w trudno dostępnych miejscach lub wymagające szczególnych adaptacji infrastruktury mogą znacząco podnieść koszty,
- doświadczenie instalatora – wykwalifikowani wykonawcy mogą być drożsi, ale ich ekspertyza może przyczynić się do szybszego i bardziej niezawodnego montażu,
- koszty założenia pompy ciepła mogą się różnić w zależności od regionu, co jest spowodowane nie tylko różnicami w stawkach za godzinę pracy, ale i dostępnością specjalistów.

Stawki za roboczogodzinę pracy specjalisty zazwyczaj wahają się od 80 zł do 150 zł. Cena ta jest uzależniona od reputacji firmy montującej, a także od lokalnego rynku pracy. Standardowy czas potrzebny na zainstalowanie pompy ciepła to zwykle 2-3 dni robocze zakładając, że pracuje ekipa 2-3 osoby. Długość montażu może się zwiększyć w przypadku skomplikowanych instalacji lub nieprzewidzianych problemów. Dodatkowe, niewielkie koszty mogą również obejmować wykonanie przewiertów w ścianach, demontaż starego kotła czy adaptację przestrzeni technicznej pod nowe urządzenia. Nie można również zapominać o pracach związanych z bezpiecznym i efektywnym doprowadzeniem energii do pompy ciepła.


Jak zaoszczędzić na kosztach instalacji pompy ciepła?

Jeśli zadamy sobie pytanie – jaka jest najbardziej efektywna oraz ekonomiczna forma ogrzewania budynku w 2024 roku, to odpowiedź będzie jedna: pompa ciepła. Koszt założenia urządzania, może jednak niektórych nieco wystraszyć. Znamy jednak sposoby pozwalające zaoszczędzić na instalacji. Po, pierwsze ważne jest uzyskanie wycen od 3-5 różnych instalatorów i porównanie ich ofert, aby znaleźć najbardziej korzystną opcję. Nie należy zapominać o możliwości negocjowania cen, zwłaszcza przy płatności gotówką oraz o pytaniu o dostępne promocje i upusty sezonowe. Jednocześnie, aby uniknąć pułapek przy wyborze instalatora, zaleca się sprawdzenie opinii o firmie w Internecie, zwrócenie uwagi na oferowane gwarancje, doświadczenie oraz liczbę zrealizowanych instalacji przez danego wykonawcę. Radzimy też unikać podejrzanie niskich cen i ofert wyglądających na „okazje”, co pomoże ochronić się przed niespodziewanymi kosztami i problemami w przyszłości.


Dofinansowania z programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to program, który śmiało możemy polecić wszystkim tym, dla których koszt założenia pompy ciepła może być finansowo trudny do pokonania. Oferuje on znaczące dopłaty do instalacji urządzeń, dostosowane do dochodów wnioskodawców, co czyni to wsparcie szczególnie atrakcyjnym dla gospodarstw domowych. Jak uzyskać dofinansowanie na Czyste Powietrze? Aby skorzystać z programu, należy być właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Należy jednak uważać na zmiany w regulaminie programu zaplanowane do wejścia w życie w 2024 roku, które mają na celu zaostrzenie wymogów dotyczących dofinansowywanych urządzeń grzewczych.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1564 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39