Kowalstwo Marka Kozaka. Wystawa w Galerii WOAK

2012.12.18 00:00
Od wtorku, 18 grudnia w galerii Działu Sztuk Plastycznych WOAK można oglądać prace kowalskie Marka Kozaka. Wystawa jest podsumowaniem stypendium artystycznego Ministra Kultury na rok 2012.
Kowalstwo Marka Kozaka. Wystawa w Galerii WOAK
Fot: materiały organizatora

Marek Kozak urodził się w 1957 r. w Simunach w gminie Juchnowiec. Kowalstwem zajmuje się od 1998 roku. Pracował w zespole kowalskim "Art. Ferrum" wraz z R. Muszyńskim i A. Sidzem, a od kilkunastu lat prowadzi własną kuźnię. Kowalstwo stało się jego głównym zajęciem zawodowym i życiową pasją. Reprezentuje zawód praktycznie już zanikający, ponieważ w województwie podlaskim tę dziedzinę kontynuuje zaledwie kilku kowali.

Marek Kozak może pochwalić się różnorodnością swoich kutych wyrobów, z których większość opiera się na bogatych tradycjach podlaskiego kowalstwa. Zdaniem etnografa Wojciecha Kowalczuka prace Marka Kozaka cechuje duże wyczucie materiału, formy i kompozycji. Kuje głównie na zamówienie kraty, bramy, balustrady meble, świeczniki, róże wg powierzonych i własnych projektów. Od kilku lat wykonuje krzyże kowalskie nawiązujące do krzyży tradycyjnych wieńczących niegdyś drewniane przydrożne krzyże oraz drobne tradycyjne sprzęty kute, używane w gospodarstwie domowym.

Tworząc przedmioty, a także sprzęty gospodarstwa domowego adaptuje tradycyjne elementy zdobnicze do współczesnych form oraz odtwarza formy dawne, spotykane już najczęściej w kolekcjach muzealnych. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Białostockiego. W 2012r. został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury.

Projekt stypendialny jest kontynuacją jego wieloletniej pracy i ma na celu przypomnienie, podtrzymanie oraz promowanie bogatych tradycji kowalstwa użytkowego i kultowego Podlasia. Obejmuje stworzenie kolekcji ozdobnych przedmiotów ręcznie kutych z metalu, używanych: w dawnym podlaskim budownictwie, wnętrzu wiejskiej chaty oraz przedmiotów kultu - krzyży wieńczących szczyty drewnianych krzyży i kapliczek.

O wydarzeniu:
Kowalstwo Marka Kozaka w Galerii WOAK

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1282 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39