Kradzieże samochodów. Najwięcej odzyskano w pobliżu polsko-litewskiej granicy

2021.04.01 08:00
Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że kradzieżą aut i przemycaniem ich m.in. przez polską granicę najczęściej zajmują się obywatele Litwy, Rosji i Białorusi. Do przywłaszczeń dochodzi głównie na terytorium Niemiec i Rosji.
Kradzieże samochodów. Najwięcej odzyskano w pobliżu polsko-litewskiej granicy
Fot: Podlaski Oddział Straży Granicznej

W ubiegłym roku podlascy pogranicznicy odzyskali 29 pojazdów. Ich łączna wartość to ponad 3,5 mln zł. Dla porównania, w 2019 r. były to 82 pojazdy o wartości około 8 mln zł. Różnica wynika z wprowadzonego w 2020 r., z powodu pandemii koronawirusa, ograniczonego ruchu na granicy z Białorusią i przywróconej na kilka miesięcy tymczasowej kontroli na granicy z Litwą.

Kierowcami zatrzymywanych pojazdów byli najczęściej obywatele Litwy, Rosji i Białorusi. Do kradzieży aut dochodziło głównie na terytorium Niemiec i Rosji.

- Najwięcej pojazdów bo, aż 19, zatrzymano w pobliżu polsko-litewskiej granicy. To rejon służbowej odpowiedzialności placówek SG w Rutce-Tartak, Sejnach i Augustowie. Z kolei 7 pojazdów odzyskali funkcjonariusze na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy - mówi Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Najdroższe z odzyskanych aut to Fiat Ducato Weinsberg o wartości 400 tys. zł oraz Fiat Ducato Burstner wyceniany na 350 tys. zł. Oba kampery na niemieckich numerach rejestracyjnych w naczepie ciężarówki przewoził obywatel Litwy.

Po czym poznać, że samochód jest kradziony?

- Podczas kontroli drogowych funkcjonariusze ujawniają ingerencję w pole numerowe samochodu, często też do kontroli przestawiane są podrobione dowody rejestracyjne pojazdów. Przyczyną zatrzymywania aut jest również informacja w Systemie Informacyjnym Schengen o poszukiwaniu kradzionego pojazdu - tłumaczy Katarzyna Zdanowicz.

Kierowcy wraz z bezprawnie zabranymi samochodami, po zatrzymaniu, przekazywani są policjantom, którzy prowadzą dalsze czynności wyjaśniające.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

666 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39