Krew wciąż potrzebna. Centrum Krwiodawstwa organizuje wspólną akcję z White Bear Coffee

2024.02.28 20:24
W Białostockim Centrum Krwiodawstwa brakuje krwi. Jest zapas zaledwie dwóch grup. W związku z tym organizowane są różne akcje, które mają zachęcać do oddawania tego najcenniejszego leku. Tym razem przyłączyła się do niej kawiarnia White Bear Coffee Białystok.
Krew wciąż potrzebna. Centrum Krwiodawstwa organizuje wspólną akcję z White Bear Coffee
Fot: pixabay.com

Krew to bezcenny lek, którego nie da się sztucznie wyprodukować nawet w najlepszych laboratoriach. Aktualnie, jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, pilnie potrzeba krwi grupy 0 Rh- i A Rh-. Brakuje także 0 Rh+, A Rh+, B Rh-, AB Rh-. W związku z tym organizowane są liczne przedsięwzięcia, które mają na celu zachęcanie honorowych dawców, do oddawania krwi.

29 lutego RCKiK przygotowuje wspólną akcję z White Bear Coffee Białystok. Każdy, kto przyjdzie w czwartek (29 lutego) do siedziby RCKiK i odda krew dostanie dodatkowo kawę serwowaną przez  baristę z lokalnej białostockiej kawiarni White Bear Coffee. 

Warto pamiętać, że oprócz tego honorowi dawcy mogą liczyć na wiele różnych profitów. Przysługują im m.in. dwa dni wolnego. Krew oraz osocze są darowizną, którą można odliczyć od podatku.

Kto może być dawcą krwi?

Krew może oddać osoba między 18. a 65, rokiem życia, która waży więcej 50 kg, gdyż ilość pobranej krwi (450 ml) musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie. Należy mieć świadomość, że krwi nie mogą oddawać ci, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy robili sobie tatuaż (nawet niewielki), czy przekłuwali uszy bądź inne części ciała. Przeciwskazaniem jest też wykonywana w minionym półroczu: akupunktura oraz zabiegi operacyjne, endoskopowe czy inne diagnostyczne badania, jak np. gastroskopię, laparoskopię, panendoskopię itp.

Czy trzeba się jakoś przygotowywać do oddania krwi? Zaleca się jedynie, by rano zjeść lekkie śniadanie i wypić dużo wody. Oddawanie krwi jest bezbolesne i trwa do 10 minut. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1490 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39