Kryzys migracyjny trwa. Ilu cudzoziemców stara się o ochronę międzynarodową?

2022.04.25 09:38
W Białymstoku w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców aktualnie przebywa ponad 150 osób. Z kolei w miniony weekend granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 88 osób.
Kryzys migracyjny trwa. Ilu cudzoziemców stara się o ochronę międzynarodową?
Fot: SG

Ilu cudzoziemców przebywa w ośrodkach?

W ubiegłym tygodniu Straż Graniczna przekazała informację o 28 cudzoziemcach, którzy w ostatnim czasie nielegalnie opuścili otwarte ośrodki - choć twierdzili, że chcą zostać w Polsce.

Otwarte ośrodki dla cudzoziemców prowadzi szef Urzędu ds. Cudzoziemców, który rozpatruje także wszystkie wnioski o ochronę.

- Straż Granicznie jedynie przyjmuje takie wnioski. W 2021 r. w Podlaskim Oddziale SG przyjęto 726 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej obejmujących 1367 osób - wyjaśnia nam mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Z kolei od początku stycznia do 27 marca przyjęto 129 wniosków obejmujących 277 osób. W Podlaskiem otwarty ośrodek prowadzi m.in. Fundacja Dialog, która zapewnia migrantom schronienie w domach bądź wynajmowanych mieszkaniach - jednak o wszystkich czynnościach informowana jest także SG. Oprócz otwartych ośrodków, funkcjonują także strzeżone, leżące w gestii Straży Granicznej. W białostockim strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców przebywa obecnie 151 osób.

- W Polsce Straż Graniczna ma 6 takich ośrodków. Oprócz Białegostoku są jeszcze w Przemyślu, Krośnie Odrzańskim, Kętrzynie, Lesznowoli i Białej Podlaskiej - dodaje rzeczniczka.

Weekend na pograniczu

W miniony weekend na granicy nie było spokojnie. Mimo powstającego muru, cudzoziemcy wciąż próbują nielegalnie wkroczyć na teren Polski. Łącznie odnotowano 88 prób. W piątek (22.04) granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 20 cudzoziemców m.in. obywateli Kongo i Kamerunu.

- Zdarzenia miały miejsce na odcinkach chronionych przez placówki: SG Czeremcha, SG Płaska, SG Dubicze Cerkiewne, SG Białowieża i SG Szudziałowo - informuje Straż Graniczna.

W sobotę (23.04) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 23 cudzoziemców, obywateli Turcji, Jemenu i Syrii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach chronionych przez placówki: SG Czeremcha, SG Krynki, SG Lipsk i SG Białowieża.

Z kole w niedzielę (24.04) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 45 cudzoziemców m.in. obywateli Kamerunu, Jemenu, Egiptu.

- Dziś na odcinku chronionym przez placówkę SG Mielnik grupa 40 osób rzucała kamieniami, kijami w stronę patroli polskich. Granicę z tej grupy nielegalnie przekroczyło 8 obywateli Syrii. Osoby zostały zatrzymane - przekazali w poniedziałek (25.04) pogranicznicy.

W kwietniu odnotowano 816 takich zdarzeń, w tym roku 4122.

Ponadto w niedzielę policja zatrzymała 4 osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zdarzenia miały miejsce w Białowieży i w okolicach miejscowości Pogorzelce i Budach,

- Zatrzymane osoby to troje obywateli Ukrainy (2 mężczyzn i kobieta) oraz obywatel Polski. Kurierzy chcieli przewieźć 10 osób nielegalnie przebywających w Polsce. Zatrzymane osoby trafiły do policyjnego aresztu - powiedział nadinsp. Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1473 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39