Ksiądz skandalista Andrzej Dębski został ukarany. Ma zakaz noszenia sutanny

2024.04.09 09:31
Jest decyzja w sprawie skandalu związanego z byłym rzecznikiem kurii archidiecezji białostockiej. Ksiądz Andrzej Dębski poniesie konsekwencje swoich czynów. Nad sprawą pochyliła się niezależna komisja kościelna, a Stolica Apostolska zgodziła się na zaproponowaną karę.
Ksiądz skandalista Andrzej Dębski został ukarany. Ma zakaz noszenia sutanny

Rozwiązała się sprawa księdza Andrzeja Dębskiego. Komunikat w tej sprawie wydała Archidiecezja Białostocka. W komunikacie tym możemy przeczytać, że metropolita białostocki abp Józef Guzdek jeszcze raz przeprasza wszystkich za zgorszenie wywołane przez tego kapłana. Kary nałożone na księdza Dębskiego obejmują:

- 4-letni zakaz publicznego sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego,
- 2-letni nadzór kuratora kościelnego.

Oświadczenie i pokuta

Ksiądz Andrzej Dębski wydał niedawno oświadczenie w którym napisał, że przyjmuje nałożoną na niego karę. Pisze w nim także, że wydarzenia sprzed dwóch lat pokazały go jako człowieka grzesznego i słabego. Przeprasza za wywołane zgorszenie. Dodaje, że przez ostatnie półtora roku poddawał się pokucie. Pracował jako wolontariusz w ośrodku dla chorych na AIDS, a także pełnił obowiązki salowego wśród obłożnie chorych.

Sprawę ujawniono w lipcu 2022 roku

Przypomnijmy, że skandal z udziałem ks. Andrzeja Dębskiego, rzecznika kurii Metropolitalne w Białymstoku wybuchł po tym, jak na jaw wyszły wiadomości wysyłane przez niego do kobiety. Duchowny pisał: "Będziesz s*ką do spełniania moich poleceń, zachcianek. A będzie ich dużo"; "Będziesz pierwszą kobietą w historii wyru**aną w gabinecie metropolity białostockiego". Przekazywał jej także nagrania, na których mówił: "Będę ją je*ał ostro, bardzo ostro, bardzo. Yy! Musi się wypiąć, dać mi du*y i będę ją pier**lił". Na jednym z nich miał się masturbować. Do tych wiadomości dotarła "Gazeta Wyborcza". Andrzej Dębski nie zaprzeczył im, a jedynie skomentował słowami: "Nie mam pojęcia, co się ze mną stało, jak się to wydarzyło".

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1292 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39