Kto dostanie Nagrodę Kazaneckiego? Spotkanie z nominowanymi

2019.03.02 07:25
Piotr Janicki, Iwona Menzel, Piotr Nesterowicz i Krzysztof Czyżewski - tych 4 autorów jest nominowanych do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Spotkanie z nimi odbędzie się w poniedziałek (4.03).
Kto dostanie Nagrodę Kazaneckiego? Spotkanie z nominowanymi
Fot: pixabay.com

Na liście nominacji do nagrody za najlepszą książkę 2018 roku znalazły się pozycje: [bez tytułu] Piotra Janickiego (Wydawnictwo j, Wrocław 2018); "Po wsze czasy" Iwony Menzel (Wydawnictwo MG, Warszawa 2018); "Jeremiasz" Piotra Nesterowicza (Wydawnictwo W.A.B./GW Foksal, Warszawa 2018). Nominowany jest także Krzysztof Czyżewski, za całokształt dotychczasowej twórczości, z uwzględnieniem książki "Żegaryszki" (Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018).

Piotr Janicki urodził się w Białymstoku, mieszka w Supraślu. Autor czterech książek poetyckich: "Nadal aksamit" (2006), "Wyrazy uznania" (2014) - za którą w 2015 r. dostał Nagrodę Literacką Gdynia, "13 sztuk" (2016) i niezatytułowanego i niepodpisanego tomiku wydanego rok temu. W latach 2005-2009 współtworzył zin poetycki "Cyc Gada". Pracuje zawodowo w Białostockim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Iwona Menzel urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Mieszka i pracuje jako urbanistka w Darmstadt. Autorka obyczajowych opowiadań i powieści. Jako dorosła osoba zafascynowała się Podlasiem, jego walorami przyrodniczymi, tajemniczością i wielokulturowością. Na Podlasiu rozgrywa się akcja jej dwóch ostatnich książek - "Szeptuchy" i "Po wsze czasy".

Piotr Nesterowicz jest polskim pisarzem i menedżerem. Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. Pisze reportaże, powieści i opowiadania. Jest również autorem branżowego podręcznika "Organizacja na krawędzi chaosu". Za reportaż "Cudowna" otrzymał już Nagrodę Kazaneckiego za najlepszą książkę 2014 r.

Krzysztof Czyżewski urodził się w Warszawie. Pisarz, reżyser, animator kultury i wykładowca akademicki. W trakcie studiów polonistycznych na UAM w Poznaniu związał się z podziemnym ruchem teatralnym, wydawał także nielegalne czasopisma o tematyce kulturalnej. Po ukończeniu studiów pracował jako wykładowca, wraz z żoną Małgorzatą prowadził działalność kulturalną i teatralną (m.in. w teatrze "Arka", czasopiśmie "Czas Kultury" oraz inicjatywie "Wioska spotkania"). Od 1990 r. związany z Sejnami, gdzie założył fundację i ośrodek "Pogranicze". Laureat wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Jest redaktorem naczelnym magazynu "Almanach Sejneński". Pisał dla "Kultury", jego teksty są publikowane m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej" i w prasie zagranicznej. Wśród jego dorobku warto wskazać takie tytuły jak: "Ścieżka pogranicza" oraz zbiór esejów "Linia powrotu. Zapiski z pogranicza". Warto dodać, że Czyżewski jest współautorem i redaktorem książek takich jak: "Podlasie. Pamięć-Tożsamość-Rozwój", "Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość" i "Miłosz-Dialog-Pogranicze".

Początek spotkania o godz. 18.00 w klubie Fama. Poprowadzi je Miłka Malzahn z Polskiego Radia Białystok.

Wręczenie nagrody odbędzie się 22 marca.

Zobacz też: Spotkanie autorskie z nominowanymi do XXVIII Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1457 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39