Dom

Kto najczęściej kupuje mieszkania?

2020.11.16 11:08
W jakich celach Polacy najczęściej decydują się na zakup mieszkania? I w jakim wieku są nabywcy nieruchomości? Odpowiedź znajdziemy w najnowszym raporcie firm Metrohouse i Gold Finance.
Kto najczęściej kupuje mieszkania?
Fot: pixabay.com

W jakim wieku są nabywcy mieszkań?

Dane z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance z III kw. 2020 r., pokazują, że najbardziej aktywną grupą pod względem zakupowym są osoby między 30. a 40. rokiem życia. Zakupy dokonywane przez tę grupę wiekową stanowią 44% wszystkich transakcji (to więcej, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wówczas odsetek wynosił 35%). Nabywcy z tej grupy wiekowej są też najbardziej aktywni w sprzedaży, tam odpowiedzialni są za 39% transakcji na rynku wtórnym.

Zaś 40-50 lat to grupa wiekowa, która ma swój częsty wkład (17%) w zakup nieruchomości. Co ciekawe, odsetek transakcji tej grupy jest znacznie mniejszy niż w III kw. 2019 r., kiedy wynosił 26%.

Kolejna grupa, która wydaje się mniej aktywna (ale gdzie statystycznie średnia cena za metr kwadratowy przy zakupie była najwyższa) to grupa klientów między 20. a 30. rokiem życia (14%). W analogicznym okresie 2019 r. ta sama grupa wiekowa dokonywała 18% transakcji. Osoby w tym przedziale wiekowym najrzadziej występują jako strona sprzedająca, ponieważ ich transakcje sprzedażowe osiągają jedynie 2% wszystkich transakcji rejestrowanych przez agencję Metrohouse.

Jeszcze rzadziej pojawiały się transakcje w grupie 60+ (13%), ale ich aktywność wzrosła, biorąc pod uwagę III kw. 2019 r., kiedy znaleźli się w zaledwie 8% transakcji. To właśnie wśród tej grupy zarejestrowano zakup najmniejszych lokali.

Dlaczego Polacy kupują mieszkania?

Wśród najczęściej pojawiających się powodów zakupu mieszkań przeważają cele inwestycyjne. Inwestycja rozumiana jest jako zakup mieszkania pod wynajem długo lub krótkoterminowy, ale też np. nabycie lokalu dla studiujących dzieci. To aż 35% wszystkich transakcji. Statystyki z ubiegłego roku pokazują dokładnie taki sam wynik.

- Można to odczytywać z jednej strony jako wyraz odwagi w tych niepewnych czasach, ale z drugiej strony być może jest to głos rozsądku tych osób, które mając nadwyżki finansowe nie widzą żadnych innych instrumentów finansowych, które dawałyby poczucie bezpieczeństwa i szansę ucieczki przed utratą wartości pieniądza - mówi Marcin Jańczuk, współautor raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance.

Zaraz po zakupach inwestycyjnych w statystykach pojawia się zakup pierwszej nieruchomości (25%). Przeprowadzka do większej nieruchomości to również częsty powód (24%). Znacznie rzadziej dokonuje się zakupu z uwagi na przeprowadzkę do innego miasta lub do mniejszej nieruchomości (7%).

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

1192 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39