Kto słucha disco polo? Muzyka chodnikowa wróciła do łask

2020.02.25 09:39
Judyta Sierakowska, autorka książki "Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo" będzie gościem Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. To kolejne spotkanie w ramach cyklu Środy Literackie.
Kto słucha disco polo? Muzyka chodnikowa wróciła do łask
Fragment okładki książki

Reporterka, podróżniczka, z wykształcenia socjolożka. Publikowała m.in. w "Przekroju" "Rzeczpospolitej", "Życiu Warszawy", "Bloomberg Businessweek Polska", "Dużym Formacie" czy "Focusie".

Za reportaż "Władcy jamników" ("Puls Biznesu Weekend") opowiadający historię twórców autobusowej potęgi "Solaris", została nominowana do nagrody Grand Press 2012.

Współautorka książek Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani: "Pytania, których się nie zadaje. 12 reporterów", "12 ważnych odpowiedzi" (2012), "Twarze Sukcesu. Zespół Downa" (2014), "Rysa na raju" (2015); redaktorka i współautorka: "Listy obecności 2. Rozmowy z ojcami niepełnosprawnych dzieci" (2017).

Judyta Sierakowska to też autorka książki "Mołdawianie w kosmos nie lietajut biez wina". Kilka miesięcy mieszkała w Komracie, stolicy Gagauzji, gdzie uczyła dzieci języka polskiego, a dorosłych przygotowała do egzaminu na Kartę Polaka. Wszyscy zdali.

Podczas spotkania w Książnicy Podlaskiej Judyta Sierakowska opowie m.in. o swojej najnowszej książce "Nikt nie słucha. Reportaże o disco-polo" (2019). Szalone lata 90. w Polsce miały ścieżkę dźwiękową i było nią disco polo. Muzyka chodnikowa królowała na targowiskach, stadionach i w mafijnych dyskotekach. Przy disco polo przeżywano pierwszą miłość i wybierano prezydentów. W czasie niedzielnej emisji telewizyjnego "Disco Relaxu" ulice pustoszały, a księża przesuwali godziny mszy. A kasety i płyty, nie zawsze legalne, sprzedawały się w milionach. Dzisiaj chodzi już o inne miliony – o miliony wyświetleń w internecie. Fani nie piszą do idoli listów, tylko zaczepiają ich na Facebooku. Największe gwiazdy gatunku wchodzą do głównego nurtu polskiej rozrywki, już nie siedzą w poczekalni. Disco polo wraca na stadiony i do telewizji. Ale przecież disco polo nikt nie słucha.

Spotkanie autorskie z Judytą Sierakowską odbędzie się w środę (26.02) o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A (VI piętro). Początek o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.

Zobacz też: Spotkanie autorskie z Judytą Sierakowską

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

962 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39