Kto został laureatem 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka?

2022.12.12 09:58
16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka przeszedł do historii. Jakie filmy zostały nagrodzone?
Kto został laureatem 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka?
Fot: Alina Gabrel-Kamińska & Radek Kamiński

Żubroffka to kilka dni spotkań z filmem krótkometrażowym w różnych kategoriach. Oprócz pokazów konkursowych odbyły się warsztaty, koncerty, wernisaż wystawy, dyskusje. Ten Festiwal to świetna okazja, by poznać twórców oraz nawiązać nowe kontakty. W tym roku Białostocki Ośrodek Kultury - organizator Żubroffki postarał się o naprawdę bogaty i zróżnicowany program.

W 9 konkursach Żubroffki o nagrody walczyły 122 filmy wyselekcjonowane spośród rekordowej liczby 4,5 tysiąca zgłoszeń z całego świata (w tym m.in. z Algierii, Botswany, Wietnamu, Kolumbii, Chile, Filipin, Peru, Sri Lanki,Urugwaju, Panamy, Zambii, Uzbekistanu, Syrii, Singapuru, Tadżykistanu, Hongkongu, Nigerii, Malty, Nepalu, Kambodży, Wybrzeża Kości Słoniowej i Luksemburga).

Jury Główne w składzie: Nadja Andrasev (Węgry), Michał Marczak (Polska) i Sasha Prokopenko (Ukraina) przyznało następujące nagrody:

- GRAND PRIX Festiwalu Żubroffka 2022 – Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury w wysokości 8.000 zł otrzymał film WARSHA (reż. Dania Bdeir, Liban).

Jury tak uzasadniło swój wybór: W przestrzeni rusztowań, dźwigów, kombinezonów roboczych i męskości główny bohater odkrywa niebezpieczne, ale ustronne miejsce, gdzie w końcu może się uwolnić i pogodzić ze swoją płynną tożsamością.

- I Nagrodę w konkursie międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD w wysokości 3.000 zł otrzymał film PA VEND / DISPLACED (reż. Samir Karahoda, Kosowo).

Uzasadnienie Jury: Dzięki bohaterom ciągle przemieszczającym się z miejsca na miejsce, od stołu do stołu, ten mocny film pokazuje nam, jak w świecie sportu walczyć o sukces w środowisku, w którym czujemy się izolowani i niedoceniani.

- I Nagrodę w konkursie międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT w wysokości 3.000 zł otrzymał film DATSUN (reż. Mark Albiston, Nowa Zelandia).

Jury tak się wypowiadało o filmie: Wysoko oktanowa historia godzenia się z niewyobrażalną stratą, stworzona z niesamowitą biegłością we wszystkich aspektach produkcji. Majstersztyk obrazów i emocji łączących się, by stworzyć opowieść, która trzyma od pierwszego do ostatniego obrazu.

- I Nagrodę w konkursie polskim ANIMACJA.PL w wysokości 3.000 zł otrzymał film HOMEBIRD (reż. Ewa Smyk, Wielka Brytania,Polska).

Jury wybrało ten film: Za zabawną animację i humor, pokazujące uczucie tęsknoty za domem i poczucie obcości w nowym mieście.

- I Nagrodę w konkursie polskim FABUŁA.PL w wysokości 3.000 zł otrzymał film MARTWE MAŁŻEŃSTWO / ADEAD MARRIAGE (reż. Michał Toczek, Polska).

Uzasadnienie Jury: Błyskotliwy i zabawny film skupia światło reflektorów na epizodycznych postaciach i robi to w perfekcyjnym stylu i z czułością.

- I Nagrodę w konkursie polskim DOKUMENT.PL w wysokości 3.000 zł otrzymał film OPOWIEDZ MI O MNIE / TELLME MY STORY (reż. Maciej Miller, Polska).

Jury tak uzasadniło werdykt: Wszyscy chcemy poznać prawdę o miejscu, z którego pochodzimy. Ten film zabiera nas w podróż razem z młodą kobietą poszukującą odpowiedzi, nawet jeśli ostatecznie, wbrew nadziejom, ich nie otrzymuje.

- Nagrodę za Najlepszy Dokument (3.000 zł) otrzymał film IN FLOW OF WORDS (reż. Eliane Esther Bots, Niderlandy).

Uzasadnienie Jury: Film ukazuje niespotykane okoliczności, w których ich bohaterowie mogą istnieć tylko będąc jednocześnie obecni i nieobecni. Sprawia, że się zastanawiamy, czy można poznać źródło zła, zachowując neutralność.

- Nagrodę za Najlepszą Fabułę (3.000 zł) otrzymał film DIABEŁ / THE DEVIL (reż. Jan Bujnowski, Polska).

Uzasadnienie Jury: Celny scenariusz, reżyseria i montaż filmu przenoszą nas w dziwny poetycki świat wczesnych lat 90. zamieszkały przez podejrzane postacie żerujące na ludzkiej naiwności, a kończą się sceną pokazującą niesamowitą umiejętność narracji i empatii filmowców.

- Nagrodę za Najlepszą Animację (3.000 zł) otrzymał film MILLENNIUM (reż. Daria Godyń, Polska).

Jury pisało: Ten hipnotyzujący i wizualnie odkrywczy film animowany przenosi nas w nieodległą przeszłość i ukazuje przerażający, ale i porywający skok w nieznane na przełomie wieków.

- Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia (3.000 zł) otrzymał film DIABEŁ / THE DEVIL (reż. Jan Bujnowski, zdjęcia Kasper Lorek, Polska).

Uzasadnienie Jury: Za obrazy, które pomogły przekształcić tę opowieść w filmową perłę. Obrazy, które znalazły perfekcyjny balans pomiędzy wizualną poezją a narracją.

- Nagrodę za Najlepszą Muzykę (3.000 zł) otrzymał film DIABEŁ / THE DEVIL (reż. Jan Bujnowski, muzyka: Jan Bujnowski, Bogdan Klat, Polska).

Jury tak uzasadniło wybór: Za subtelną, potężną kompozycję, która podnosi poczucie grozy i buduje napięcie.

Jury konkursu NA SKRAJU z pogranicza eksperymentu i wideo-artu w składzie: Ewa Szabłowska (Polska), Teresa Vieira (Portugalia) i Peter Cerovšek (Słowenia) przyznało następujące nagrody:

- I Nagrodę w wysokości 3.000 zł otrzymał film PRECAUTIONARY MEASURE (reż. Lizzy Deacon, Ika Schwander, Niderlandy).

Uzasadnienie Jury: Za przygodowe podejście do filmowej formy, jury nagrodziło film, w którym performatywne i rytualne gesty opisują kobiece lub niebinarne rozumienie pojęcia histerii. Zabawna, emocjonalna i burzliwa podróż, na której końcu jest odświeżający portret kobiet w ogniu.

- NAGRODĘ DZIKIEGO ŻUBRA – NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w wysokości 7.000 zł, ufundowaną przez firmę DrTusz otrzymał film MARTWE MAŁŻEŃSTWO (reż. Michał Toczek, Polska).

- Nagrodę w konkursie Music video w wysokości 3.000zł, przyznaną głosami publiczności otrzymał wideoklip RESIDENTE: THIS ISNOT AMERICA, reż. Gregory Ohrel, Stany Zjednoczone

- Nagrodę w konkursie Midnight Shorts w wysokości 3.000 zł, przyznaną głosami publiczności otrzymał film STUFFED, reż. Theo Rhys, Wielka Brytania

- Nagrody w konkursie KIDS w wysokości 3.000 zł, przyznane przez młodych widzów, otrzymały filmy w czterech kategoriach:

Nagrodę KIDS6+ (3.000zł) otrzymał film PICCOLINO.UNA AVENTURA EN LA CIUDAD / Piccolino. Przygoda w mieście, reż. Giovanni Maccelli, Hiszpania
Nagrodę KIDS10+ (3.000zł) otrzymał film FUNDAMENTALSOF ART /Podstawy sztuki, reż. David Payne, Czechy
Nagrodę KIDS12+ (3.000zł) otrzymał film FRIEND / Przyjaciel, reż. AndreySvetlov, Białoruś
Nagrodę KIDS15+ (3.000zł) otrzymał film UNTITLEDPROJECT /Bez tytułu, reż. Kacper Buratyński, Polska

Młode Jury w składzie: Marcin Radomski (przewodniczący Jury), Amelia Klimiuk, Dominik Lubowicki, Eliza Kowalczuk, Julia Abramowicz i Zofia Ostrowska przyznało następujące nagrody:

- Nagrodę w konkursach polskich (ANIMACJA.PL, FABUŁA.PL,DOKUMENT.PL) w wysokości 3.000 zł otrzymał film LATA ŚWIETLNE /Light Years, reż. Monika Proba, Polska

Jury dziennikarzy zagranicznych w składzie: Elena Rubashevska, Jana Bébarová i Petra Meterc przyznało nagrodę dla najlepszego filmu polskiego (spośród filmów biorących udział w konkursach ANIMACJA.PL, FABUŁA.PL, DOKUMENT.PL):

- Nagrodę w wysokości 3.000zł otrzymał film Lata Świetlne / Light Years, reż. Monika Proba, Polska

Uzasadnienie Jury: Zwycięski film przedstawia nam nieoczekiwany temat i oryginalnego głównego bohatera. Choć porusza delikatne kwestie duchowe, pozostawia widzom pozytywny, lekki posmak domowego ciepła, jedności i bezwarunkowego wsparcia. W nienachalny sposób łączy kilka gatunków: dokument etnograficzny, portret rodzinny i ambitną historię osobistą.

Jury polskich dziennikarzy w składzie: Kuba Armata, TypowyJędrzej – student filmoznawstwa i Bartek Przybyszewski przyznało nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego (spośród filmów biorących udział w konkursach OKNO NA WSCHÓD lub CAŁY TEN ŚWIAT):

- Nagrodę w wysokości 3.000 zł otrzymał film THE SEINE’S TEARS (reż. Yanis Belaid, Eliott Benard, Nicolas Mayeur, Etienne Moulin, Hadrien Pinot, Lisa Vicente, Philippine Singer, Alice Letailleur, Francja).

Jury tak uzasadniło werdykt: Za filmowe świadectwo masakry, o której wielu chciało zapomnieć. Za ogromną precyzję reżyserską i stworzenie poruszającej opowieści, która zachowuje sugestywność mimo niemal całkowitej rezygnacji z ukazania dosłownej przemocy.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

982 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39