Ktoś więcej niż piosenkarka. Zmarła Kora Jackowska

2018.07.28 10:36
Legendarna wokalistka Maanamu - Kora Jackowska – zmarła w sobotę (28.07) w wieku 67 lat.
Ktoś więcej niż piosenkarka. Zmarła Kora Jackowska
Fot: Kora - Oficjalny profil FB
Kora Jackowska

Kora Jackowska, a właściwie Olga Aleksandra Sipowicz, to jedna z najwybitniejszych wokalistek i autorek tekstów w historii polskiej muzyki rockowej. Przez ponad 30 lat była związana z zespołem Maanam, z którym wydała 11 płyt z takimi przebojami, jak "Boskie Buenos", "Cykady na Cykladach" czy "To tylko takie tango".

W ostatnich latach, wokalistka walczyła z chorobą nowotworową. Niestety w sobotę 28 lipca, na profilu facebookowym artystki pojawiła się informacja o jej śmierci:

"Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność pierwszej Solidarności, w budowę demokracji i ruchy kobiece. Muzyka Kory i jej pięć lat temu zmarłego męża Marka Jackowskiego, z którym razem stworzyli zespół MAANAM, a także solowa działalność towarzyszyła nam od roku 1979. Kora tworzyła pewną epokę, która wraz z jej odejściem kończy się. Od pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny. Na końcowej drodze towarzyszyła jej rodzina, przyjaciele i wiele oddanych osób. W tę długą walkę zaangażowanych było wiele najlepszych szpitali, lekarzy, pielęgniarek i opiekunów, za co im z całego serca dziękujemy. Kora dawała ludziom miłość i otoczona była miłością. Zawsze będziemy ją kochać. Kamil Sipowicz, rodzina i przyjaciele."

Kora wielokrotnie występowała w Białymstoku. Ostatni raz w 2012 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie zaprezentowała przede wszystkim repertuar Maanamu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1053 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39