Kultura na weekend. Mnóstwo koncertów do wyboru [WIDEO]

2019.02.08 07:12
Duży wybór koncertów, nowa polska komedia w kinach i znany spektakl "Szalone nożyczki" - oto kulturalne propozycje na ten weekend. Naprawdę jest w czym wybierać.
Kultura na weekend. Mnóstwo koncertów do wyboru [WIDEO]
Fot: Maciej Safaryn

Opera: koncert symfoniczny i Grzegorz Turnau

Piątkowy koncert symfoniczny w sali przy ul. Podleśnej poświęcony będzie 79. rocznicy pierwszych wywózek białostoczan na Sybir. Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęto akcję, podczas której wywieziono z Kresów II Rzeczypospolitej na Wschód ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie, podczas której niemal każda białostocka rodzina została dotknięta prześladowaniami. Przed koncertem zaplanowano promocję wydawnictwa oraz otwarcie wystawy.

Sprawdź: Koncert pamięci 79. rocznicy pierwszych wywózek na Sybir - OiFP

Grzegorz Turnau będzie promował nowy album zatytułowany "Bedford School". Uczestnicy sobotniego koncertu usłyszą utwory z repertuaru m.in. Billy'ego Joela, Stinga, Queen i The Beatles, ale nie zabraknie też piosenek znanych z wcześniejszych płyt Turnaua. Koncert odbędzie się w sobotę na dużej scenie Opery.



Sprawdź: Grzegorz Turnau - koncert w Białymstoku

Koncerty: Łąki Łan, Michał Bajor, Big Daddy Wilson i United Blues Experience

Grupa Łąki Łan słynie z niesamowicie energetycznych występów i nie bez powodu jest nazywana najlepszym zespołem koncertowym w kraju. Wypracowali swoje niepowtarzalne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje. Twórczość zespołu naznaczona jest przede wszystkim tekstami Paprodziada mówiącymi o zamiłowaniu do natury. Zespół zagra w piątek w klubie Zmiana Klimatu.



Sprawdź: Łąki Łan w Zmianie Klimatu

Wydana przez Michała Bajora kolekcja "Od Kofty... do Korcza", niejako podsumowująca kilkadziesiąt lat przygody aktora z piosenką, jest dwudziestą pozycją w jego dorobku nagraniowym (nie licząc pocztówki z 1973 roku). Na repertuar jubileuszowego zestawu składają się najważniejsze utwory w muzycznym życiu wybitnego wokalisty - te, o których wydanie od lat prosili fani i do których jednocześnie on sam ma szczególny sentyment. Nagrane i zaaranżowane na nowo, przefiltrowane przez jego dzisiejszą dojrzałość, wrażliwość oraz świadomość emocjonalną i interpretacyjną, mogą z powodzeniem stanowić rodzaj klamry dla artystycznej drogi Bajora. Artysta wystąpi w piątek w Teatrze Dramatycznym.

Sprawdź: Michał Bajor - koncert w Teatrze Dramatycznym

Big Daddy Wilson śpiewać zaczął w kościele, ale o karierze scenicznej nie myślał, z powodu nieśmiałości. Jako szesnastolatek Wilson rzucił szkołę, a niedługo potem zaciągnął się do armii. Na jego karierze zaważył rok 1979, gdy... wstąpił do wojska i został wysłany do Niemiec. Po 7-letniej służbie postanowił nie wracać do ojczyzny, zostać w Niemczech i rozpocząć karierę muzyczną. Od tego czasu zjechał z koncertami cały świat, występując w klubach, teatrach, na festiwalach, w radiu i telewizji. Wokalista wystąpi w sobotę w pubie 6-ścian.

Sprawdź: Big Daddy Wilson w Białymstoku

Wyjątkowy gitarzysta Wolfgang Bernreuther i światowej klasy harmonijkarka Beata Kossowska jednoczą się na scenie, tworząc magiczną muzyczną całość. Muzycy United Blues Experience odnaleźli w bluesie swoją własną niszę, udowadniając, że są w tej muzyce głęboko zakorzenieni. Zagrają w niedzielę w klubie Fama.



Sprawdź: Blues Fama: United Blues Experience

W kinie: premiera filmu "Planeta singli 3"

Każdy ma problemy z rodziną. Tomek i Ania wreszcie decydują się na ślub. Wesele - na prośbę Ani - odbędzie się na wsi, u krewnych Tomka, z którymi ten od pewnego czasu nie utrzymuje kontaktów. Okaże się, że jego bracia i matka są jak włoska rodzina - każda rozmowa grozi wybuchem, a od wielkiej miłości do awantury jest czasami tylko krok. Do tego matka Ani, która przyjeżdża na wesele z dużo młodszym partnerem, rozmija się z wyobrażeniami matki Tomka o statecznej teściowej dla syna. Nie zabraknie nowych problemów w życiu weselnych gości - Oli i Bogdana, których małżeństwo zostanie wystawione na ciężką próbę przez raczkującego Mikołaja, a także Zośki, która polską wieś oglądała dotychczas tylko na Instagramie. Ale prawdziwą iskrą pod beczką prochu będzie dopiero niespodziewany przyjazd na ślub od lat niewidzianego ojca Tomka. "Planeta Singli 3" to mnóstwo emocji, śmiechu i zaskoczeń w opowieści o tym, że miłość w różnych okresach życia oznacza zupełnie różne rzeczy. Film można od piątku oglądać w sieci kin Helios.



Repertuar kin

PAK: pokaz filmu "Czwarta dzielnica"

Film "Czwarta dzielnica" opowiada historię milionów Polaków, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. Zrealizowany w Chicago przez młodych twórców, przeprowadza nas przez czas początków emigracji, aż do momentu, w którym Polska odzyskała niepodległość. Pokaz filmu odbędzie się w niedzielę w kinie Forum. W planach jest też spotkanie z producentem i współscenarzystą filmu Rafałem Muskałą.

Sprawdź: Podlaska Akademia Kultury "Czwarta dzielnica"

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Dlaczego Józef K. został postawiony w stan oskarżenia? Czy w powieści Franza Kafki można doszukać się obciążających go zarzutów? Czy proces, który toczył się przeciwko niemu, był rzeczywiście - jak zwykło się uważać - całkowicie bezpodstawny i ujawniał jedynie mechanizmy funkcjonowania społeczeństwa, w którym biurokracja bierze górę nad empatią? Każda lektura powieści Kafki, każda jej inscenizacja jest w istocie wznowieniem procesu w sprawie Józefa K. Reżyser Tomasz Kaczorowski i twórcy Teatru Papahema postanowili nie tylko powołać kolejny proces, ale także wszcząć śledztwo - podjąć próbę rekonstrukcji zdarzeń oraz przesłuchać świadków w poszukiwaniu dowodów i poszlak. Być może taka perspektywa rzuci nowe światło na postać najsłynniejszego oskarżonego w historii światowej literatury XX wieku. Spektakl "Proces. Rekonstrukcja" będzie można obejrzeć w weekend na scenie kameralnej.



Drugą propozycją jest "Śmierć w Wenecji, czyli czego żałują umierający". To spektakl nawiązujący do noweli "Śmierć w Wenecji" Tomasza Manna oraz filmu w reżyserii Luchino Viscontiego - opowieści o starzejącym się utytułowanym literacie Gustawie von Aschenbachu. Przedstawienie ma interaktywny charakter. Na scenie foyer nie ma tradycyjnej przestrzeni przeznaczonej na widownię. Aktorzy grają wśród widzów.

Białostocki Teatr Lalek "Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym, a co - jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy - jest całkowicie niematerialne. Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych.

Z kolei "Puszczańskie opowieści" to projekt muzyczny, który narodził się ze współpracy niezależnej grupy teatralnej Kooperacja Flug oraz Białostockiego Teatru Lalek. W swojej strukturze łączy on ze sobą formę koncertu z teatralnymi środkami wyrazu. Teksty piosenek zostały oparte o legendy i opowiadania, spisane przez Waldemara Sieradzkiego - wieloletniego nadleśniczego Puszczy Białowieskiej oraz Puszczy Knyszyńskiej. Muzyka zaś, a w zasadzie jej fundamenty, powstawały podczas nocnych jam sessions.

Wreszcie "Cyber Cyrano". Sztuka w szybkim tempie odniosła sukces na Węgrzech. W krótkim czasie wystawiono ją na deskach wielu teatrów oraz zdobyła nagrodę krytyków na przeglądzie sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży w 2011 roku. Skierowana jest w pierwszej kolejności do młodego widza, gdyż przedstawia świat współczesnej młodzieży, wirtualnej rzeczywistości, internetu wraz z zagrożeniami i problemami, jakie się z tym wiążą. Jednak dorośli widzowie mogą również wyciągnąć z niej wiele pouczających wniosków. Poznając bliżej świat dzisiejszej młodzieży, mogą zagłębić się w świat, w którym obracają się ich nastoletnie dzieci i w porę wyczuć czyhające na nie zagrożenia.

Repetuar teatrów

Komedia wszech czasów: "Szalone nożyczki" w Białymstoku

"Szalone nożyczki” to wyjątkowe teatralne doświadczenie. Punktem wyjścia jest kultowy i uwielbiany scenariusz, cieszący się powodzeniem w najlepszych teatrach komediowych świata już od ponad 50 lat. Nie bez powodu znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Energiczny i przebojowy fryzjer prowadzi salon w lokalu wynajętym od pani Izabeli. Kiedy artysta fryzur zajmuje się plejadą barwnych charakterów, dochodzi do skandalu - właścicielka lokalu nie żyje! Detektywi mają nie lada wyzwanie, by rozwiązać kryminalną zagadkę: kto zabił? Wszyscy obecni w salonie mieli motyw, acz nikt nie przyznaje się do zbrodni. Policja woła na alarm. Wtedy do akcji wkracza widz. Spektakl w gwiazdrskiej obsadzie można będzie obejrzeć w sobotę w Filharmonii przy ul. Podleśnej.

Sprawdź: "Szalone nożyczki" w Białymstoku

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
801 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39