Kulturalne otwarcie majówki z Nie Teatrem [BILETY]

2023.04.26 12:41
W ostatni weekend kwietnia, tuż przed długim majowym weekendem, warto zażyć nieco kultury. Nie Teatr zaplanował różne i ciekawe wydarzenia w cyklu "Białostockie opowieści".
Kulturalne otwarcie majówki z Nie Teatrem [BILETY]
Fot: RoobiShot
Spektakl "Mi estas Lidia"

To będą fascynujące historie związane z Białymstokiem.

Już w piątek (28.04) o godz. 19:00 będzie można przenieść się w czasy międzywojnia. Wówczas Białystok wręcz kipiał kulturalnymi wydarzeniami, na estradach występowali liczni artyści, kinoteatry przyciągały tłumy.

Historia aspirującej artystki osadzona w realiach ówczesnego Białegostoku jest kanwą opowieści "Od Rozkoszy do Ritza", czyli recitalu wzbogaconego o wątki fabularne, listy, monologi i piosenki. "W małym kinie" Władysława Szpilmana, "Gdy zakwitną bzy" i "Ta mała piła dziś" Artura Golda, "Pijana fordanserka" Alfreda Schera, "Piosenka o zagubionym sercu" czy "Miłość ci wszystko wybaczy" Henryka Warsa i inne tworzą niepowtarzalny klimat kameralnego widowiska z pięknymi kreacjami głównej bohaterki. Stworzył je scenograf i kostiumograf musicalu "Hotel Ritz" w Białostockim Teatrze Lalek. Hity międzywojennej estrady na deskach Nie Teatru zaśpiewa Kamila Łucja Najduk, a akompaniował jej będzie Konrad Sikora.

U nas możecie wygrać zaproszenia na to wydarzenie: KONKURS

Zaś w sobotę (29.04) o godz. 19:00 będzie można spotkać się z niezwykłą kobietą i poznać losy jej życia. Lidia Zamenhof, bo o niej mowa, była najmłodszą córką Klary i Ludwika Zamenhofów. Wydawczyni, tłumaczka, aktywna esperantystka. Dziś najczęściej funkcjonuje jako wpis encyklopedyczny, a przecież za jej dokonaniami stał żywy człowiek, zbudowany z myśli i ciała. Paula Czarnecka w swojej sztuce "Mi estas Lidia" oddaje jej głos poruszając jednocześnie temat idealizmu, procesu dojrzewania, determinacji, zasadności poświęcenia i ofiary. Lidia zginęła w 1942 r. w obozie w Treblince.

Przeczytaj naszą recenzję.

Mamy zaproszenia do wygrania.

Niedziela (30.04) w Nie Teatrze będzie należała do Martyny Zaniewskiej! Wystąpi ona ze swoim recitalem z materiałem z płyty "Sen". Wydawnictwo powstało we współpracy z Kamilem Barańskim - wybitnym pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Kompozytorem i autorem materiału był także Mateusz Krautwurst - jeden z najbardziej uzdolnionych wokalistów młodego pokolenia. W koncercie wezmą też udział zaproszeni goście: Anna Karolska, Michał Kamiński, Monika Kamińska, a także Julia Kuzyka. Koncert poprowadzi znana psycholożka i dziennikarka Małgorzata Ohme.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć zarówno utwory z płyty, jak i znane oraz lubiane standardy muzyki jazzowej i bluesowej. Nie zabraknie także utworów związanych z historią Białegostoku. Jedną z opowieści o naszym mieście Martyna Zaniewska ocaliła od zapomnienia tworząc obraz filmowy do piosenki "Białystok, miasteczko me".

Koncert rozpocznie się o godz. 18:00.

W naszym KONKURSIE możecie wygrać zaproszenia.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1240 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39