Kup dodatkowy makaron czy kawę, zostaw ubogim

2023.03.17 07:44
Produkty o długim terminie przydatności do spożycia są w Wielkanocy nieocenionym wsparciem dla osób ubogich, bezdomnych, seniorów czy zmagających się z niepełnosprawnościami. Wolontariusze Caritas będą prowadzić zbiórkę żywności dla potrzebujących w sklepach w województwie podlaskim.
Kup dodatkowy makaron czy kawę, zostaw ubogim
Fot: Pixabay

W piątek i sobotę (17-18.03), już po raz 22., odbędzie się akcja "Tak. Pomagam". W jej trakcie wolontariusze Caritas będą zachęcać do przekazywania produktów spożywczych na rzecz potrzebujących. W archidiecezji białostockiej spotkamy ich w sklepach sieci Biedronka w Białymstoku, Choroszczy, Wasilkowie, Porosłach, Knyszynie, Ogrodniczkach i Sokółce.

Caritas prowadzi akcję "Tak. Pomagam!" dwa razy w roku – przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem. Do koszyków ustawionych w supermarketach za linią kas, przy których dyżurują wolontariusze, można włożyć produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak makaron, ryż, herbata, kawa, groszek i kukurydza w puszce, ciastka.

Żywność zebrana podczas akcji zostanie posortowana przez wolontariuszy, zapakowana w paczki
i przekazana potrzebującym lub przewieziona do jadłodajni Caritas, gdzie zostaną przygotowane świąteczne posiłki.

Podczas akcji "Tak. Pomagam!" prowadzonych od grudnia 2011 r. zebrano w sumie 7 166 ton żywności, która trafiła do blisko 1,27 mln osób. Podczas poprzedniej edycji w grudniu 2022 r., udało się zebrać 250 494 kg żywności. W akcji wzięło udział 1595 sklepów i 20 tys. wolontariuszy, a pomoc dotarła do ponad 38 tys. potrzebujących.

Inicjatywa łączy w sobie wrażliwość na potrzebujących z ochroną środowiska – każdego roku w Polsce zostaje zmarnowanych około 5 mln ton żywności. Caritas współpracuje podczas zbiórki ze sklepami należącymi m.in. do sieci Biedronka, Lidl, Carrefour, Kaufland, Netto, a kluczową rolę odgrywają dziesiątki tysięcy wolontariuszy, którzy przez wiele godzin dyżurują przy koszach na żywność w supermarketach, hipermarketach i sklepach osiedlowych.

Włączyć do akcji Caritasu można nie tylko poprzez przekazanie produktów żywnościowych, ale też osobiście angażując się w wolontariat, bądź po prostu wysyłając charytatywnego smsa o treści PACZKA pod numer 72052 (koszt to 2,46 zł z VAT).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1046 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39