Dom

Kwiaty, zioła, warzywa. Co sadzić w ogrodzie i na balkonie?

2021.05.25 10:52
Wiosna jest najlepszym okresem na sadzenie roślin, aby w lecie móc się cieszyć z różnobarwnych kwiatów lub plonów poszczególnych warzyw i ziół. Osoby posiadające balkon również mogą posadzić swój mały kącik zieleni.
Kwiaty, zioła, warzywa. Co sadzić w ogrodzie i na balkonie?
Fot: Malwina Witkowska

Maj to miesiąc w którym można sadzić do gruntu kupioną lub przygotowywaną samodzielnie w lutym i marcu rozsadę roślin jednorocznych. Wówczas na rabatę można posadzić kwiaty takie jak: aksamitka, smagliczka, aster chiński, czarnuszka, kocanki ogrodowe, tujałka oraz lwia paszcza.

Druga połowa oraz koniec maja to także dobry czas na kwitnące latem rośliny jednoroczne o większych wymaganiach termicznych. Sadzi się w tym czasie rośliny takie jak: cynia, begonia stale kwitnąca, żeniszek meksykański, gazania lśniąca, rezeda, szałwia, celozja, szarłat i słoneczniki. Maj to także odpowiedni termin na sadzenie niecierpków, koleusów, nemezji, heliotropu oraz pnącej kobei.

Jakie warzywa?

Od początku maja można siać warzywa takie jak: pietruszka naciowa i korzeniowa, rzodkiewka, późne odmiany buraków ćwikłowych i marchwi. Jeśli chodzi o zioła można sadzić m.in. bazylię, rukolę oraz koper.

Maj to także termin wysiewu do gruntu warzyw dyniowatych z których najpopularniejsze to dynia, cukinia, kabaczek, patison czy ogórek gruntowy.

Kwiaty ozdobne

Jeżeli chodzi o kwiaty ozdobne, najlepszym momentem na sadzenie bylin jest maj. Wówczas na rabaty wieloletnie można posadzić: krwawnik ogrodowy, tawułka, ostróżka, języczka, dzwonek ogrodowy, jukę karolińską, parzydło leśne, jastrun, alstromerie, rozchodniki czy kocimiętkę.

W dowolnym momencie przez cały maj, można systematycznie dosadzać między kwiaty funkie, tojady i pysznogłówki. Pod koniec miesiąca najlepiej sadzić: irezynę, złocienie i szczawiki.

W Białymstoku i okolicach znajduje się wiele firm oferujących sprzedaż kwiatów, nasion, a także wielu akcesoriów. Są nimi m.in.: Acer, Egzoland, Biatom czy Kwiaty Hryniewicze.

Doniczki na balkonie

Nie każdy posiada dom z ogrodem, dlatego osoby mieszkające w bloku z balkonem mogą również posadzić w nim wybrane rośliny lub zioła.

W maju do skrzynek na balkonach można sadzić piękne pelargonie, a po drugiej połowie lub pod koniec miesiąca można bez obaw o przymrozki obsadzać pojemniki np. szałwiami, lwimi paszczami, begoniami, koleusami, niecierpkami czy lobeliami. Na balkonach świetnie sprawdzą się także popularne kwiaty, takie jak: petunia, surfinia, fuksja, uczep rózgowaty, kocanka włochata czy kobea pnąca.

Kocimiętka, irezyna czy dzwonek to rośliny wieloletnie które również można sadzić w skrzynkach czy doniczkach balkonowych. Natomiast bluszczyk kurdybanek jest szczególnie polecany szczególnie na balkony zacienione.

Jeśli chodzi o zioła na balkonach świetnie się sprawdzi: bazylia, koper, lubczyk, kolendra, majeranek, mięta, rozmaryn czy pietruszka.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1282 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39