Laserowe usuwanie kurzajek i brodawek - Katowice

2021.11.26 15:06
Laserowe usuwanie kurzajek i brodawek niesie ze sobą wiele korzyści. Poza tym zabieg jest całkowicie bezbolesny, szybki i mało inwazyjny. Jak przebiega taki zabieg i kiedy warto się na niego zdecydować?
Laserowe usuwanie kurzajek i brodawek - Katowice
Fot: dermatochirurgia.com.pl

Korzyści wynikające z usuwania brodawek i kurzajek laserem. Skuteczność działań i efekty zabiegu jako główne atuty laseroterapii.

Wirus HPV, który powszechnie znany jest jako ludzki wirus brodawczakowaty (human papiloma virus) jest najczęściej diagnozowaną chorobą skóry. Dotyka nawet 75% populacji. Przyczynia występowania skórnych wykwitów, nazywanych inaczej kurzajkami.

HPV jest bardzo zaraźliwe. Wystarczy kontakt z przedmiotem, który wcześniej był dotykany nosiciela wirusa, by samemu się nim zarazić. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny – chodzenie w cudzych butach, czy też używanie ręcznika innej osoby może zakończyć się długotrwałym leczeniem. Niestety wirus ten jest powszechny w miejscach publicznych, takich jak siłownie, basen, szatnie, transport zbiorowy – tym samym wszędzie tam, gdzie każdego dnia znajduje się duże skupisko ludzi.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest szczególnie groźny dla dzieci i osób o obniżonej odporności, a także w przypadku ludzi z uszkodzeniami naskórka lub otwartymi ranami, dzięki którym może się on w łatwiejszy sposób przedostać do wnętrza organizmu. W przypadku pozostałych, już tak groźny nie jest, bowiem człowiek posiada naturalną ochronę przed tym patogenem. Nie mniej jednak należy dbać o higienę i często myć ręce.

Czy laser daje długotrwałe efekty?

W obecnych czasach laseroterapia jest jednym z ulubionych rozwiązań medycznych zarówno wśród lekarzy, jak i samych pacjentów. Urządzenia wzmacniające światło przez wymuszoną emisję promieniowania stanowią obecnie nowoczesne narzędzia wykorzystywane w zabiegach i drobnych operacjach plastycznych, które mają na celu poprawienie wyglądu, kondycji i zdrowia skóry.

Główne atuty laserowego usuwania kurzajek to szybkość działań, krótki czas zabiegowy, bezbolesność, mała inwazyjność, a także trwałe efekty kosmetyczne i lecznicze. Dodatkowo większość pacjentów w tym zakresie wymaga jedynie pojedynczej ingerencji laserowej aby pozbyć się problematycznych zmian.

Warto dodać, że ze względu na swoją dużą zaraźliwość tego typu zmiany skórne wymagają interwencji medycznej. Należy jednak to zrobić jak najszybciej, gdy tylko zauważone zostaną pierwsze symptomy choroby. Dzięki temu obniża się ryzyko pojawiania się skutków ubocznych (np. w przypadku usuwania rozległych i dużych zmian może powstać blizna). Dodatkowo zwiększa się szansa na miejscowe wyleczenie – brodawki lubią się rozsiewać na inne miejsca na ciele tworząc samozakażenie. Istotna jest bowiem też profilaktyka – dzięki usuwaniu zmian zabezpiecza się inne osoby przed złapaniem tego typu infekcji.

Jak wygląda zabieg usuwania kurzajek i znamion laserem CO2?

Pierwszym krokiem jest tutaj konsultacja medyczna, która umożliwi dokonanie charakterystyki i diagnostyki problematycznego miejsca, wykluczy przeciwwskazania medyczne do zabiegu, a także umożliwi lekarzowi dostosowanie parametrów urządzenia do indywidualnych potrzeb. Kolejnym krokiem, w przypadku laserowego leczenia zmian skórnych jest nałożenie na leczony fragment ciała znieczulenia. Zwykle ma ono postać kremu.

Podczas działania laserem frakcyjnym w obrębie wybranej zmiany skórnej aplikuje się na nią wiązkę światła laserowego, które tworzy wzór równomiernie rozmieszczonych stref mikrotermalnych, będących mikroskopijnymi otworami w kształcie odwróconego stożka. W ten sposób emitowane przez laser światło dociera do głębokich warstw skóry oddziałując jedynie w obrębie precyzyjnie wybranej zmiany skórnej, działając na poziomie komórek tkanki podskórnej oraz skóry właściwej. Zdrowe komórki umieszczone w okolicy brodawki nie są naruszane, a samo gojenie się jest szybkie i nie wywołuje powstania widocznych ran.

Po zabiegu może powstać niewielki strup, który samoistnie odpada po kilku dniach. Pacjent może także zaobserwować u siebie obrzęk i zaczerwienienie.

Czas ingerencji laserem w obrębie leczonego miejsca jest uzależnione od wielkości brodawki. Należy mieć na uwadze, że kurzajka jest wywołana odpornym na leczenie wirusem HPV, przez co zdarzają się przypadki ponownych wizyt po kilku tygodniach z powodu nawrotu stanu chorobowego. Jest to jednak sytuacja rzadka, zwykle wirus ginie pod wpływem termicznego oddziaływania wiązki lasera.

Efekty, proces gojenia się, a także zalecenia po zabiegu

Leczenie laserowe przynosi doskonałe rezultaty, pozwala usunąć całość zmian. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, jednak u niektórych osób konieczne może być zwiększenie ilości ingerencji.

Zwykle czas gojenia się przebiega w ciągu kilku pierwszych dni, przy czym w niektórych przypadkach może się on wydłużyć nawet do 4 tygodni. Jest to zależne od indywidualnych predyspozycji organizmu, a także cech usuwanej zmiany (wliczając w to jej rozmiary).

Po zabiegu należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dzięki temu nie dopuszcza się do powstania przebarwień na skórze. Tym samym zabronione jest opalanie się w solarium, na naturalnym słońcu, a także samoopalaczami przez kilka tygodni. Obowiązkowo należy do swojej codziennej pielęgnacji skóry włączyć kremy SPF z wysokim filtrem, a także stosować się do wszelkich zaleceń wydanych przez lekarza.

Czy usuwanie kurzajek i brodawek laserem boli?

Pacjentom w trosce o ich komfort i ogólne dobro podaje się znieczulenie miejscowe, które zwykle ma postać kremu. Wówczas znacząco spada poziom dyskomfortu i wszelkich nieprzyjemnych odczuć, dzięki czemu lekarz może spokojnie manipulować laserem (bez ryzyka poruszenia się ze strony pacjenta). Za pomocą takiego rozwiązanie nawet osoby z niskim progiem bólu są w stanie wytrzymać tą krótką chwilę w spokoju i bezruchu.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do zastosowania lasera są następujące zmiany:
- brodawki: w kolorze skóry, o brązowym zabarwieniu, łojotokowe, rogowaciejące, wirusowe (pospolite, dłoniowe, podeszwowe, basenowe, płaskie, płciowe, kłykciny),
- znamiona barwnikowe: pieprzyki, płaskie, wypukłe;
- kurzajki;
- włókniaki: wystające, miękkie, szyjne, pod pachami, na powiekach, pachwinowe,
- inne typy narośli: kaszaki, syringoma, grudki perliste, punkty rubinowe, prosaki, zaskórniki, naczyniaki, ziarniniaki, i inne;

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg może nie zostać wykonany u osób, które:
- mają infekcje, stany zapalne,
- są w ciąży,
- mają choroby skórne,
- są w stanie nowotworowym,
- posiadają młodą, miesięczną opaleniznę.

Dlaczego warto usuwać kurzajki i brodawki laserowo?

Podsumowując – wszelkie zmiany skórne należy pokazać lekarzowi, zaczerpując fachową poradę. Jest to konieczne, ponieważ z pozoru niegroźna zmiana może w późniejszym czasie pod wpływem różnych czynników zmienić postać na stan nowotworowy, prowadzący do rozwoju raka skóry (czerniaka), który ma postać złośliwą. Tym samym odwlekanie decyzji o zabiegu jest dużym błędem i stanowi zarówno zagrożenie dla samego pacjenta (zmiana rozrasta się w głąb tkanki, przez co jej usunięcie jest trudne i czasochłonne), jak i dla jego otoczenia, które w ten sposób zostaje narażone na duże ryzyko zakażenia ludzkim wirusem brodawczaka.

Żal nie skorzystać z dobrodziejstwa technologicznego, szczególnie, że laseroterapia obecnie jest na tyle popularna i powszechnie stosowana, że ma relatywnie niską cenę, a dodatkowo daje trwałe i natychmiastowe efekty, umożliwiając pełne zniszczenie wirusa. Po kilku tygodniach od zabiegu po wszelkich zmianach na skórze nie ma śladu, aczkolwiek zdarza się, że pojawia się ledwo widoczna blizna.

Więcej informacji na temat laserowego usuwania kurzajek i brodawek w Katowicach znajdziesz na stronie internetowej https://dermatochirurgia.com.pl/usuwanie-kurzajek-brodawek-katowice/

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1024 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39