"Ławeczka zwierzeń" przed Forum. Będzie też można obejrzeć nowe filmy z Podlasia [WIDEO]

2016.10.12 11:07
Premierowe filmy podlaskich twórców zostaną zaprezentowane w ramach akcji Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja. Pokaz już w sobotę (15.10).
"Ławeczka zwierzeń" przed Forum. Będzie też można obejrzeć nowe filmy z Podlasia [WIDEO]
Fot: materiały organizatora
Autorką oprawy graficznej akcji jest Ewa Smyk

Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem swoista platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Biorą w niej udział twórcy mieszkający na Podlasiu lub pochodzący z naszego regionu.

Energetyczna dawka kina

Najnowsze podlaskie filmy będzie można obejrzeć podczas pokazu na dużym ekranie w kinie Forum.

Co znajdzie się w programie? Jak zapewniają organizatorzy imprezy z DKF "GAG", działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury, widzowie mogą liczyć na energetyczną dawkę niezależnego krótkometrażowego kina, miks technik i stylów. Amatorzy będą też mogli skonfrontować swoje prace z twórcami uznanymi w Polsce i za granicą.

W planach są aż 4 godziny z podlaskimi filmami! Pokaz będzie podzielony na dwa bloki. W pierwszym, który potrwa w godz. 16.00-18.00, znalazły się filmy m.in. Macieja Korsana, Sylwii Wieczeryńskiej, Przemka Młyńczyka, Krzysztofa Kiziewicza, Agnieszki Waszczeniuk i Macieja Szupicy. W drugim bloku - w godz. 18.30-20.30 - zostaną wyświetlone filmy m.in. Elwiry Małyszko, Anouara Abu-Hilala, Ewy Smyk, Tomasza Wiśniewskiego i Katarzyny Kijek. Wstęp na pokazy jest wolny.

"Ławeczka zwierzeń" i podlaska kura

Dodatkowo wśród prezentowanych obrazów znajdą się debiuty, które powstały w ramach działających na Podlasiu projektów edukacyjnych: Filmowe Podlasie Edukuje!, Animatyskop i Pracowania Animacji i Filmu Młodzieżowego Domu Kultury.

Gościem pokazu będzie Tomasz Śliwiński, reżyser nominowany do Oscara za krótkometrażowy dokument "Nasza klątwa", prowadzący warsztaty dokumentalne w ramach projektu Filmowe Podlasie Edukuje!. Po każdym pokazie odbędzie się sesja Q&A z twórcami filmów.Dodatkową atrakcją będzie znajdująca się przed kinem Forum "Podlaska Ławeczka Zwierzeń", na której każdy twórca czy widz będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie. Widzowie po pokazie otrzymają też przypinkę z podlaską kurą. Zaprojektowała ją Ewa Smyk - pochodząca z Białegostoku projektantka, ilustratorka i animatorka, obecnie mieszkająca i pracująca w Londynie. Studiowała grafikę na ASP w Warszawie, ukończyła też prestiżową uczelnię Central Saint Martins w Londynie. Jej debiutancka animacja "Umowa", o swatach w podlaskiej wsi Dobrowoda w latach 50. i 60. XX w., była pokazywana na licznych prestiżowych festiwalach filmowych w Europie i na świecie. Ewa Smyk jest autorką całej oprawy graficznej tegorocznej odsłony imprezy.

FPA! powędrowało w świat

Fabuły, dokumenty, teledyski, animacje - w ramach akcji Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja powstają bardzo różnorodne prace. Ich autorami są m.in. poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści plastycy i niezależni filmowcy. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w 2004 r. i śmiało można powiedzieć, że od tego czasu jej twórcza energia powędrowała daleko poza Białystok, Podlasie, a nawet Polskę. Akcja została rozwinięta o filmowe działania warsztatowe pod szyldem Filmowe Podlasie Edukuje!, skierowane do różnych grup wiekowych (dzieci, młodzieży, dorośłych, seniorów). Każdego roku wydawane jest także promocyjne DVD.

Szczegóły: Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja 2016

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1809 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39