Licealiści z Białegostoku triumfują w ogólnopolskiej olimpiadzie

2021.05.19 15:21
W środę (19.05) prezydent Białegostoku wręczył osobiście nagrody laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. Jest on organizowany co roku, już od 19 lat.
Licealiści z Białegostoku triumfują w ogólnopolskiej olimpiadzie
Fot: Malwina Witkowska

"Życie składa się i z sacrum i z profanum"

W tegorocznym konkursie uczniowie Ogólnopolskiej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej musieli zmierzyć się z tematem: "Doświadczenie świętości i męczeństwa w prawosławiu postrzegane przez pryzmat chrześcijańskiej myśli teologicznej".

- Temat był bardzo trudny. Trzeba zdiagnozować problem, a później go oprzeć o naukę, znaleźć odpowiednie argumenty - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. - Na pewno trzeba było dużo czytać, na pewno trzeba było dużo myśleć i posiadać ogromną wiedzę. Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom - dodał wręczając nagrody laureatom.

Olimpiada miała trzy etapy. Etap pierwszy odbywa się w kilkunastu miastach w Polsce w tym samym czasie. Etap okręgowy przeprowadzony jest w formie testu pisemnego, natomiast etap centralny składa się z dwóch części: pisemnego testu i ustnej wypowiedzi, a odbywa się w Białymstoku.

- Mam nadzieję, że będzie to dla was takie doświadczenie które pozwoli później rozwijać umiejętność uczenia się, która będzie wykorzystana w dalszej karierze czy to po tej stronie bardziej religijnej czy bardziej świeckiej, bo życie składa się i z sacrum i z profanum i trzeba umieć to pogodzić - podkreślał prezydent miasta.

Pięcioro laureatów

Pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Prawosławnej Wiedzy Religijnej zajęła Gabriela Tokajuk, uczennica II liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, która uzyskała wynik 95,5%.

Drugie miejsce ex aequo zajęli: Natalia Demczuk z II LO w Białymstoku, Jakub Kurianowicz z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i Tomasz Wasiluk z VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. Cała trójka uzyskała wynik 94,5%.

Trzecie miejsce zajął Tomasz Musiuk z Akademickiego LO Politechniki Białostockiej. Uzyskał 93%.

- Te pierwsze trzy miejsca, te pięć osób to tylko wierzchołek góry lodowej który przeszedł przez nasze ręce. Chcieliśmy im zaszczepić obraz świetności, bo on jest potrzebny nie tylko w sferze duchowej, ale również i w codziennej sferze życia. Ci święci to przykład tego, jak można połączyć to co cesarskie i to co boskie w życiu - skomentował ks. Mirosław Filimoniuk, sekretarz Ogólnopolskiej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej.

Organizatorem olimpiady od 19 lat jest Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Uczestnikami mogą być uczniowie wszystkich typów szkół ponad-podstawowych i szkół średnich dla młodzieży, uczęszczający na lekcje religii prawosławnej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

860 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39