Liczbę punktów karnych sprawdzimy w internecie

2017.03.16 08:09
Przez internet można zrobić zakupy, rozliczyć PIT, opłacić rachunki czy wykupić wakacje. Można wykonać naprawdę wiele, ale nie sprawdzić liczbę punktów karnych na naszym koncie. To się jednak niebawem zmieni.
Liczbę punktów karnych sprawdzimy w internecie
Fot: www.podlaska.policja.gov.pl

Pora na wygodę

Od 1 kwietnia 2017 r. każdy kierowca będzie mógł sprawdzić liczbę swoich punktów karnych bez wychodzenia z domu. Taką informację podały osoby odpowiadające za system CEPiK 2.0, którego wcielenie w życie było już kilkakrotnie przekładane. Tym razem ma być inaczej. Oczywiście mowa tu o wdrożeniu tylko pierwszej funkcji projektu, gdyż premiera w pełni funkcjonalnego systemu zaplanowana jest dopiero na przyszły rok.

Do tej pory, aby sprawdzić swoje zdobycze punktowe na polskich drogach, trzeba było udać się na komendę policji. Teraz wystarczy tylko internet. Potrzebne będzie jednak do tego założenie profilu zaufanego ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), co można zrobić za pośrednictwem platform bankowości internetowej takich banków jak PKO BP, Inteligo, ING, Millennium, a niebawem również BZ WBK i Pekao. Obecnie – według Ministerstwa Cyfryzacji – profil zaufany posiada w Polsce ok. 700 tys. osób.

W początkowej fazie działalności systemu punkty będą wyświetlane tylko w przypadku posiadania ich na koncie. Obok wyniku zdobytych oczek, pojawią się także informacje o dacie, miejscu i rodzaju wykroczenia.

Co jeszcze ma dać CEPiK 2.0?

CEPiK 2.0, czyli projekt realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki, ma na celu modernizację systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Umożliwi więc nie tylko sprawdzenie punktów karnych, ale także – i przede wszystkim – określenie historii każdego pojazdu, np. czy auto nie miało poważnych kolizji. Pozwoli również uzyskać informacje o autobusie, którym planujemy pojechać na wycieczkę oraz sprawdzić szkoły jazdy i jakość ich kształcenia. Ponadto dzięki systemowi dostaniemy wgląd do odbytych przeglądów samochodowych.

To wszystko udostępnione zostanie jednak najszybciej w czerwcu 2018 r.

Spekuluje się także, że podgląd do danych odnośnie mandatów i punktów karnych mogą dostać firmy ubezpieczeniowe. Wiązałoby się to prawdopodobnie z większymi składkami za OC dla osób jeżdżących wbrew przepisom.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1352 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39