Lipowa zaświeci się na biało-czerwono. Będzie też niespodzianka dla małych białostoczan

2017.08.14 14:11
Nabożeństwa, uroczysty apel, niespodzianka dla najmłodszych, a nawet biało-czerwone oświetlenie ul. Lipowej. Tak Białystok chce uczcić Święto Wojska Polskiego.
Lipowa zaświeci się na biało-czerwono. Będzie też niespodzianka dla małych białostoczan
Fot: Monika Zysk
ppłk Marcin Frączek

Żołnierze gotowi do poświęceń

We wtorek (15.08) obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione w rocznicę tzw. Cudu Nad Wisłą. Jest to też święto kościelne - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W naszym mieście wydarzeń w tym dniu nie zabraknie.

- W dniu jutrzejszym chcemy uczcić 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej - bardzo istotnej bitwy z punktu widzenia polityczno-militarnego. Jako żołnierze wiemy doskonale, że tylko kunszt, jakim w tamtym czasie dysponowała armia polska, stawiając czoła przeważającym siłom bolszewickim, spowodował to, że zatrzymaliśmy natarcie. Faktem jest, że nasi żołnierze musieli stawić czoła znaczącym siłom. Ale nie byłoby tego wysiłku, gdyby nie wspólny wysiłek społeczeństwa - mówił podczas poniedziałkowej (14.08) konferencji prasowej Dowódca Garnizonu Białystok płk dypl. Marcin Frączek - Szanowni państwo, jesteśmy tu razem wspólnie w dniu jutrzejszym, po to, by 15 sierpnia społeczeństwo wiedziało, że mamy wojsko. My jako żołnierze jesteśmy gotowi do poświęceń, do tego, by strzec suwerenności - dodawał.

Frączek zachęcał wszystkich do udziału w miejskich obchodach Święta Wojska Polskiego, podkreślając wartość wspólnej modlitwy o to, by pokój był wieczny, a okrucieństwa wojny nigdy już nas nie spotkały.

O godz. 9.00 w cerkwi św. Mikołaja przy ul. Lipowej odbędzie się nabożeństwo, następnie w białostockiej katedrze będzie można uczestniczyć w mszy świętej. Główne uroczystości rozpoczną się zaś o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Między godz. 13.30 a 16.00 na Rynku Kościuszki białostoczanie będą mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego. A to nie koniec atrakcji.

Biało-czerwona Lipowa i niespodzianka dla najmłodszych

Do udziału we wtorkowych uroczystościach namawiał także zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

- Miasto Białystok jak zawsze wspiera uroczystości, także te związane z wojskiem. W tym roku będzie miała miejsce dodatkowa rzecz - mamy przygotowaną miłą niespodziankę dla najmłodszych, którzy będą jutro o godz. 12.30 na Rynku Kościuszki. Oprócz tego, w tym roku, po raz pierwszy, ul. Lipowa na całej długości - od cerkwi św. Mikołaja do kościoła św. Rocha - z okazji Święta Wojska Polskiego uzyskała nowe, biało-czerwone oświetlenie. Wieczorem ul. Lipowa będzie biało-czerwona, wszystkich zapraszamy do obejrzenia tej iluminacji.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

655 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39