List sprzed 120 lat. Niezwykłe odkrycie w archikatedrze

2024.06.19 07:37
W białostockiej archikatedrze znaleziono list budowniczych pochodzący z roku 1904. To drugie takie odkrycie.
List sprzed 120 lat. Niezwykłe odkrycie w archikatedrze
Fot: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

Podczas prac restauracyjnych przy białostockiej archikatedrze, w prawej wieży znaleziono list budowniczych pochodzący z roku 1904. Ten unikalny dokument szczegółowo opisuje okoliczności powstania świątyni oraz przedstawia osoby, które odegrały kluczową rolę w jej budowie. List ten dostarcza cennych informacji, w tym wielu nazwisk osób zaangażowanych w proces budowlany.

Oprócz listu, w pobliżu została odnaleziona miedziana, lutowana tuba zawierająca dane blacharza, który również uczestniczył w budowie katedry. Dokument ten został sporządzony przez budowniczych dokładnie 6 sierpnia 1904 roku.

- Prace przy wieżach będą trwały najprawdopodobniej do listopada tego roku. Z zaciekawieniem śledzimy postępy tych prac - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Odkrycie listu w butelce na szczycie wieży archikatedry jest niezwykle istotne, gdyż dokumentuje nie tylko historię budowy samej świątyni, ale także ukazuje trudy i wyzwania, jakie towarzyszyły tym działaniom. Jest to już drugi taki list odnaleziony przy remontach katedry - wcześniejszy, datowany na 1903 rok, został odkryty dwa lata temu podczas prac przy krzyżu na sygnaturce katedry. Odkrycia te nie tylko wzbogacają naszą wiedzę o historii archikatedry w Białymstoku, ale również stanowią cenny zapis czasów i ludzi, którzy przyczynili się do budowy tego monumentalnego sakralnego obiektu.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1083 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39