Lista najpotrzebniejszych podlaskich inwestycji. Stworzą ją m.in. biznesmeni i naukowcy

2016.04.08 18:32
Marszałek województwa podlaskiego w piątek (8.04) powołał zespół doradczy do opracowania założeń rozwoju inwestycji infrastrukturalnych. Ma to znacząco wpłynąć na rozwój naszego regionu.
Lista najpotrzebniejszych podlaskich inwestycji. Stworzą ją m.in. biznesmeni i naukowcy
Fot: pixabay.com

Idealne położenie Podlasia

Podlascy przedsiębiorcy, ludzie nauki i samorządowcy wspólnie będą zastanawiali się nad tym, co należy zrobić, by nasz region stał się bardziej konkurencyjny. Nacisk będą kładli na inwestycje strukturalne, bowiem nasz region leży ich zdaniem w doskonałym miejscu, jeśli chodzi o współpracę z rynkami zagranicznymi.

- Powołałem dziś zespół doradczy do opracowania założeń rozwoju i inwestycji infrastrukturalnych związanych z rozwojem przede wszystkim przewozów towarowych, ale też i osobowych w naszym województwie w kontekście współpracy zagranicznej. Patrząc na to, co dzieje się na dalekim Wschodzie, widzimy, że kraje azjatyckie przygotowują się do tego, by szlaki komunikacyjne w kierunku Europy były budowane – mówi marszałek województwa Jerzy Leszczyński.

Tutejsze władze są świadome, że większość zamiarów uda się zrealizować dopiero w przeciągu najbliższych kilku lat.

Inwestycje, które zatrzymają młodych

Podczas piątkowego zebrania zespół rozmawiał przede wszystkim o przejściach granicznych. Głównie skupiono się na tym w Kuźnicy Białostockiej, wymagającym przebudowy.

- Chcemy też, by jak najszybciej budowano drogę S19 od granicy państwa do Białegostoku, ale też na południe do granicy z województwem mazowieckim – tłumaczy Leszczyński.

Ze zdaniem marszałka zgadza się Bogdan Rogaski - prezes zarządu Barter S.A., który jest członkiem powołanego dziś zespołu.

- Dzisiejsze spotkanie to marzenie przedsiębiorców. Możemy rozmawiać o przyszłości naszego województwa. My jako przedsiębiorcy oczekujemy pomocy i wsparcia od władz, by móc rozwijać gospodarczo Podlasie, które jest terenem tranzytowym. To są warunki, które powinniśmy wykorzystać - mówi Rogaski. - Koncepcja jedwabnego szlaku oznacza dla naszego regionu ogromne korzyści - dodaje.

Zdaniem członków zespołu, wspólne działania wpłyną także na to, że coraz więcej młodych osób będzie chciało zostać w naszym województwie, tu mieszkać, żyć i rozwijać się. Podjęte inwestycje sprawią, że te tereny dadzą im znacznie więcej możliwości rozwoju.

- Dzisiaj duża część młodzieży ucieka z Podlasia. Chcemy dać im wizję uczestniczenia w rozwoju tego regionu, bo on naprawdę ma przyszłość - uważa Rogaski.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1487 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39