Łomża zadbała o jeże. Przygotowała dla nich domki na zimę

2019.11.20 17:28
Władze Łomży w trosce o jeże - zwierzęta sympatyczne i pożyteczne - postanowiła zadbać o ich dobrostan i przygotowała dla nich specjalne domki.
Łomża zadbała o jeże. Przygotowała dla nich domki na zimę
Fot: pixabay.com

Jeż fajny zwierz - będzie miał domek

Chyba każdy Polak kojarzy jeże i pewnie niejednego w życiu widział. Trudno tych malutkich, uroczych zwierząt nie darzyć sympatią. Jednak niestety równocześnie to ludzie są głównymi sprawcami ich śmierci.

Śmiertelność wśród jeży z roku na rok jest coraz większa. Giną one pod kołami samochodów, podczas wypalania traw czy też od rozłożonych trucizn na gryzonie i ślimaki. Warto pamiętać, że jeże to zwierzęta bardzo pożyteczne. Zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.

Władze Łomży postanowiły zadbać o jeże i zbudować dla nich specjalne domki. Czternaście zimowych domków dla jeży jest ustawianych w łomżyńskich parkach przez pracowników Zakładu Dróg i Zieleni Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Zostały one zbudowane z pni oraz suchych liści. Dzięki domkom jeżom będzie łatwiej przetrwać nadchodzącą zimę.

Domki dla jeży wraz z tabliczkami informacyjnymi są ustawiane na placu Pocztowym (3 sztuki), w Parku Jana Pawła II (3 sztuki), w Parku im. Jakuba Wagi (4 sztuki), w Parku Ludowym (4 sztuki). Prosimy, aby nie zaglądać do domku w celu sprawdzenia, czy jest zasiedlony przez jeża oraz o omijanie "stref dla jeża" podczas spacerów z psem. 

Zielona Łomża

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreśla, że to kolejne z proekologicznych działań podejmowanych przez samorząd miasta.

- W tym roku w naszym mieście po raz pierwszy utworzyliśmy łąki kwietne, które pochłaniają więcej smogu niż klasyczne trawniki, wzmacniają ekosystem miasta, stając się równocześnie schronieniem dla wielu gatunków ptaków i roślin. W Parku Jana Pawła II, który ma być naszą wizytówką, ustawiona została także wieża z domkami dla ptaków jerzyków. Chcę, aby ten park, tak chętnie odwiedzany przez rodziców z dziećmi, zachęcał najmłodszych do poznawania przyrody – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.

Prezydent przypomina również, że w ramach walki o czyste powietrze w Łomży Urząd Miejski w tym roku zawarł z mieszkańcami 54 umowy na wymianę starych pieców, a w ubiegłym roku takich umów było 26. Jednocześnie prezydent dodaje, że w kolejnych latach są planowane kolejne tego typu działania, jak ekologiczne przystanki czy łąki kwietne w pasach drogowych.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1737 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39