Łomżyńska urologia z nowym sprzętem

2019.05.17 09:37
Czek na prawie 1,5 mln zł przywieźli do Łomży: wicemarszałek Marek Olbryś i członek zarządu województwa Marek Malinowski. Wręczyli go dyrekcji łomżyńskiego szpitala. Dzięki tym funduszom na oddziale stanie nowy sprzęt endoskopowy.
Łomżyńska urologia z nowym sprzętem
Fot: Marcin Nawrocki/Wrota Podlasia

Dzięki 1,5 mln zł dotacji szpital w Łomży zamierza kupić m.in. stół endoskopowo-operacyjny z siedziskiem dla operatora, aparat USG, laparoskop z torem wizyjnym i osprzętem, ureterorenoskopy, cystoskopy (sztywne i giętkie) oraz aparat do znieczulenia.

- Zachęcamy nasze placówki ochrony zdrowia, by przede wszystkim korzystały z funduszy unijnych, jednak są takie sytuacje, że potrzeba wsparcia z innego źródła – wyjaśniał Marek Olbryś. - Łomżyński szpital starał się o dofinansowanie m.in. na remont i wyposażenie urologii z funduszy unijnych, wniosek jednak przepadł w konkursie RPO WP. – Oddział przyjmuje wielu pacjentów, ma wysoki kontrakt z NFZ, jednak bez nowego sprzętu sytuacja byłaby bardzo trudna. Zarząd wyszedł naprzeciw prośbom ordynatora oddziału i nowej dyrekcji szpitala, i zdecydował o przyznaniu dotacji z budżetu województwa.

Łomżyńska urologia to obecnie oddział na 20 łóżek, który przyjmuje blisko 2,5 tys. pacjentów rocznie. Prowadzi leczenie zabiegowe, zachowawcze i diagnostykę chorób układu moczowego u kobiet i mężczyzn. Nowy sprzęt będzie wykorzystywany zarówno przy zabiegach, jak i diagnostyce.

- Ponad 30% pacjentów trafia do nas z problemami onkologicznymi, diagnostyka jest więc niezmiernie ważna - tłumaczył dr Marek Załęski, kierownik oddziału. - Większość zabiegów urologicznych to zabiegi endoskopowe, które są znacznie mniej inwazyjne, a ponadto skracają czas hospitalizacji. Niestety ten sprzęt się zużywa, wielokrotnie już wymagał naprawy, dlatego nowe elementy wyposażenia są nam niezbędne.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

723 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39