Lubisz podróże? Startuje 12. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata [KONKURS]

2023.10.18 12:50
Rozpoczyna się 12. edycja Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata. W harmonogramie m.in. spotkania z autorami, projekcje filmów i wernisaże. Odbędzie się także koncert Sw@da x Maxim x Niczos: Bahato.
Lubisz podróże? Startuje 12. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata [KONKURS]
Fot: Materiały prasowe

12. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata rozpoczyna się w środę (18 października) i potrwa do niedzieli (22 października). Koncert Sw@da x Maxim x Niczos: Bahato odbędzie się w sobotę (21 października).

Co się będzie działo?

Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata to wyjątkowe wydarzenie w naszym mieście, które gromadzi najciekawszych globtroterów, blogerów, podróżników i odkrywców w jednym miejscu. Przez kilka dni uczestnicy mogą uczestniczyć w spotkaniach z autorami, oglądać fascynujące filmy podróżnicze, eksplorować świat przez opowieści i obrazy oraz poznać różnorodność i piękno naszej planety.

Środa (18 października) rozpocznie się wernisażem wystawy Wojtka Buczka, a także spotkaniem z autorem, które poprowadzi Karol Kamyczek. Ekspozycja prezentuje serię fotografii i notatek z nieplanowanych wędrówek Wojtka Buczka po Maroku, ukazując unikalne doświadczenia spacerów i poszukiwanie spokoju w tym kraju. Zwiedzający będą mieli okazję odkryć pejzaże i chwile zatracenia się, które kształtują autora, a także ukazują piękno spontaniczności i wolności w podróży.

Czwartkowe (18 października) wydarzenia festiwalowe rozpoczną się prezentacją podróżniczą Tomasza Tomaszewskiego pod nazwą "Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś". Fotograf przedstawi swoją najnowszą książkę "The World Is Where You Stop" i podzieli się niepublikowanymi dotąd zdjęciami z jej wnętrza. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o procesie tworzenia książki, technikach fotograficznych użytych przez artystę oraz historiach, które kryją się za poszczególnymi fotografiami.

Tego samego dnia będzie można wybrać się na projekcję filmu "Bezdroża" oraz spotkanie z reżyserem Mikaelem Lypinskim. To dokumentalna opowieść o nietypowej społeczności żyjącej na odizolowanej posesji w górach Oregonu. Ta eklektyczna grupa ludzi - w tym hipisi, byli więźniowie, łowcy Bigfoot'a i dzieci - prowadzi życie bliskie naturze, zwierzętom i sobie nawzajem. Mimo trudnych doświadczeń, odnajdują swoje miejsce na Ziemi.

Piątek (19 października) będzie można rozpocząć ponowną projekcją filmu "Bezdroża" i spotkaniem z reżyserem Mikaelem Lypinskim. Wieczorem, tego samego dnia będzie można uczestniczyć w prezentacji podróżniczej Andrzeja Bargiela, który opowie o projekcie Sunt Leones oraz najnowszej wyprawie – Gasherbrum Ski Challenge.

Sobota (21 października) będzie dniem pełnym atrakcji. Dzień rozpocznie się familijną prezentacją podróżniczą Idy i Pawła Stankiewicza, którzy rodzinnie we czwórkę na 4 m2 wybrali się w podróż do Ameryki Południowej. Później Piotr Wnuk opowie o szlakach trekkingowych w Hiszpanii, a po nim Mateusz Wrazidło wprowadzi przybyłych w świat wypraw na Mount Roraima. W następnej kolejności Ryszard Pawłowski opowie o swojej górskiej pasji. Odbędzie się też pokaz przedpremierowy filmu "Pieśni wielorybów" w reżyserii Jean-Albert Lièvre. Dzień zwieńczy koncert Sw@da x Maxim x Niczos: Bahato.

Sw@da to polsko-kolumbijski producent muzyczny, Niczos to wokalistka znana m.in. z Hajdy Bandy, natomiast Maxim to weteran lokalnej sceny hiphopowej. Razem tworzą niezwykłą muzykę, łączącą tradycyjne dźwięki podlaskie i latynoskie rytmu reggaetonu. Teksty piosenek poruszają lokalne tematy, od życia w białostockiej faweli po sprzeciw wobec władzy, przemyt wódki i miłość. "Bahato" to próba wprowadzenia mikrojęzyka podlaskiego do świata hiphopu, łącząca różne tradycje rytmiczne. Koncert będzie spotkaniem artystów, którzy czerpią inspirację z wielu kultur i tradycji, tworząc energetyczną i eklektyczną mieszankę dźwięków.

Niedziela (22 października) zacznie się spotkaniem z Pawełem Kalinowskim i jego synem Dawidem. Wspólnie opowiedzą o wartości marzeń, a także o Podlasiu egzotycznym, jakie mało kto zna. Następnie Piotrek Kilian poprowadzi prezentację "Milion chłodnych kroków przez Grenlandię", a po nim Ania Nutan Chomczyk opowie o swoich kilkunastu podróżach po Indii i jodze. Później Ola i Karol Lewandowscy opowiedzą o kilkumiesięcznej podróży busem do Turcji z małym dzieckiem. Wieczorem Max Cegielski - pisarz, kurator i badacz relacji międzykulturowych - poprowadzi prezentację "Od reportażu przez powieść do eseju". Festiwalowe wydarzenia zakończy Przemek Kossakowski, który opowie o kontakcie ze społecznością Papui Zachodniej.

Organizujemy konkurs, w którym można wygrać bilety na koncert Sw@da x Maxim x Niczos: Bahato. Można wziąć w nim udział TUTAJ.

Więcej informacji: 12. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1451 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39