Lublin przekazał 50 tys. zł pomocy gminie Michałowo

2021.10.22 14:47
Rada Miasta Lublin przegłosowała uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Michałowa w wysokości 50 tys. zł. Pieniądze mają trafić na wsparcie działalności punktu pomocy dla migrantów przekraczającym granicę z Białorusią.
Lublin przekazał 50 tys. zł pomocy gminie Michałowo
Fot: UM Michałowo
Punkt pomocy uchodźcom działa w remizie OSP w Michałowie

Jak informuje samorzad.pap.pl, za przekazaniem 50 tys. zł z budżetu Lublina do Michałowa głosowało 18 radnych (głównie z klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka), przeciwko było czterech radnych (głównie PiS), czterech wstrzymało się od głosu, troje nie oddało głosu, a dwie radne były nieobecne.

Lubelscy radni PiS argumentowali, że taka pomoc to zachęta, by niszczyć płoty na granicy z Białorusią, żeby migranci przechodzili na stronę polską nielegalnie.

– To nie jest pomoc dla migrantów, tylko dla gminy Michałowo. Utworzyła ona punkt udzielania wsparcia tym, którzy tego potrzebują. Są tam kobiety i dzieci; osoby, które przez politykę Łukaszenki ugrzęzły w swoistej pułapce, jaką jest strefa pomiędzy jedną a drugą granicą – odpowiadał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Decyzją rady, pomoc ma zostać udzielona z budżetu miasta w tym roku.

Punkt pomocy potrzebującym w Michałowie został utworzony za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i przy współpracy z OSP Michałowo. W budynku remizy przy ul. Fabrycznej zorganizowano ogrzewalnię, która umożliwia interwencyjny, doraźny pobyt w ciepłych pomieszczeniach. Są tam ciepłe koce, można otrzymać też ciepły posiłek i ciepłe napoje.

Dyżury w punkcie pełnią wolontariusze i społecznicy oraz strażacy OSP.

Zbiórka na punkt pomocy w Michałowie prowadzona jest również przez serwis pomagam.pl. Zebrano tam już prawie 150 tys. zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1508 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39