Mądre kino i dyskusja. Nowy sezon filmowego programu dla uczniów [WIDEO]

2018.09.17 10:38
Nauczyciele i edukatorzy mogą uczestniczyć w specjalnym pokazie filmu "Jesień we Francji" wraz z prelekcją. Będzie on promował program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 2018/2019.
Mądre kino i dyskusja. Nowy sezon filmowego programu dla uczniów [WIDEO]
Kadr z filmu "Jesień we Francji"

Film opowiada historię rozdartego wojną, poszukującego spokoju Abbasa wraz z dwójką dzieci, który przenosi się do Francji. Tam zakochuje się z wzajemnością w pewnej Francuzce i chociaż wszystko zaczyna się układać, para będzie musiała stawić czoła wielu przeciwnościom losu. Pokaz filmu zaplanowano we wtorek (25.09) o godz. 16.00 w kinie Forum. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy.Dla uczniów w każdym wieku

W ramach programu odbywają się comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Program edukacji filmowej powiązany jest z podstawą programową i realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oprócz cykli dedykowanych szkoły mogą realizować również autorskie programy edukacji filmowej. Należy w tym celu przedstawić listę wybranych filmów koordynatorowi w swoim kinie, który służy pomocą w opracowaniu programu oraz dostosowuje terminy i godziny projekcji do indywidualnych potrzeb danej szkoły. W nadchodzącym roku czekaj cykle tematyczne dla uczniów w każdym wieku oraz przedszkolaków.

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajduje się na stronie internetowej programu) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina Forum w Białymstoku na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych, jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie biorą udział w dyskusjach i podsumowaniach.

O projekcie

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. NHEF to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową. Edukacja filmowa to projekt, który realizowany jest od lat. Cykliczne spotkania NHEF to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiane są podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Każdy film, który wchodzi do programu, jest opisany w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy, wskazywany jest również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową.

W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "edukacja młodego widza". W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej.

Nabór do programu 2018/2019 trwa do 5 października 2018 roku.

Zobacz też: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - Pokaz specjalny dla nauczycieli

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1402 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39