Mają 4,2 mln zł zysku. Właściciel Białostockich Zakładów Graficznych chce go podzielić

2024.04.29 12:40
Grupa wypracowała 4,2 mln zł zysku netto, którym chciałaby się podzielić z akcjonariuszami. Zarząd Kompapu zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 1,05 zł za akcję.
Mają 4,2 mln zł zysku. Właściciel Białostockich Zakładów Graficznych chce go podzielić
Fot: Pixabay

Wypracowali 4,2 mln zł zysku netto

W roku 2023 Giełdowa grupa Kompap, będąca jednym z czołowych graczy w sektorze poligraficznym w Polsce, odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży, osiągając kwotę 118,48 mln zł, co stanowiło zwiększenie o niemalże 6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Dodatkowo, grupa wypracowała blisko 12,83 mln zł EBITDA oraz uzyskała zysk netto w wysokości 4,2 mln zł, który chciałaby podzielić się ze swoimi akcjonariuszami poprzez wypłatę dywidendy w wysokości 1,05 złotego za każdą akcję. Rekomendację tę wydał Zarząd Kompapu.

Na rok 2024 grupa Kompap planuje kontynuację rozwoju poprzez wzrost organiczny, przy czym nie wyklucza również ewentualnych akwizycji. Realizacja tych planów może zostać wsparta przez planowaną sprzedaż nieruchomości w centrum Olsztyna.

– W minionym roku nasza grupa znowu zwiększyła sprzedaż, co nas cieszy, chociaż nie było to łatwe, zważywszy na sytuację rynkową oraz wyzwania, z którymi mierzy się nasza partnerska branża wydawnicza. Jednocześnie wyniki grupy Kompap były pod wpływem słabnącej wobec funta i euro złotówki, co obniżyło rentowność naszej sprzedaży eksportowej. Na zagraniczne rynki sprzedajemy bowiem książki w obcej walucie, a za surowce płacimy w krajowej. Musieliśmy też zmierzyć się z rosnącymi kosztami wynagrodzeń, energii i ogrzewania – informuje Waldemar Lipka, prezes Kompapu.

Firma inwestuje w nowoczesne sprzęty

W 2023 r. Kompap z myślą o zwiększaniu sprzedaży zainwestował w nowoczesne wyposażenie swoich drukarni. Wśród tych inwestycji był zakup ośmiokolorowej maszyny drukującej Komori, sprowadzonej z Japonii, za którą zapłacono ok. 10 mln zł. Od jesieni obsługuje ona zamówienia OZGraf.

Inną ważną inwestycją było zakupienie za ponad 4 mln zł nowej wydajnej maszyny drukującej na potrzeby Komunikacji Masowej. W tym roku Kompap kupił też nową wielofunkcyjną maszynę do drukarni w Białymstoku o wartości 5 mln zł.

- Zamówiliśmy też nową maszynę do kolorowania brzegów książek w odpowiedzi na oczekiwania rynku. Inwestycje pozwalają nam skrócić czas realizacji zleceń i przygotowywać mniejsze nakłady w dobrej cenie. Takie są też preferencje wydawców, którzy wolą zlecić mniejszy nakład, a potem kilka dodruków niż zaryzykować jednorazowy duży nakład, który się nie sprzeda – wyjaśnia prezes.

Zysk podzielą między akcjonariuszy

Wypracowany zysk za 2023 r. spółka chciałaby przeznaczyć m.in. na wypłatę dywidendy. Zarząd Kompapu zarekomendował, aby wyniosła ona 1,05 zł na akcję. Łączna kwota do podziału między akcjonariuszy wyniosłaby zatem 4,91 mln zł i zostałaby pokryta z bieżącego zysku netto oraz zysków wypracowanych wcześniej. Ten plan musi zostać jeszcze zatwierdzony przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

– Mamy ambicję bycia spółką dywidendową, a dodatkowo chcemy, aby wypłata dla akcjonariuszy systematycznie rosła. Nasza grupa się rozwija i notuje dobre wyniki, dzięki czemu po raz kolejny możemy się wywiązać się z tych deklaracji. Wpływ na rekomendację zarządu odnośnie do dywidendy miało także ważne wydarzenie sprzed kilku tygodni. Otrzymaliśmy bowiem decyzję ustalającą warunki zabudowy na działce w centrum Olsztyna, gdzie znajduje się obecnie nasza drukarnia – OZGraf. Już od pewnego czasu planowaliśmy wyprowadzkę zakładu z centrum miasta, by móc optymalniej zarządzić naszym majątkiem – mówi Waldemar Lipka.

Kompap jest notowany na GPW od 1996 roku.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1662 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39