"Makbet" już wkrótce na deskach sceny Teatru Dramatycznego

2022.04.11 13:39
W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają intensywne przygotowania do spektaklu "Makbet" w reżyserii Grzegorza Suskiego. Premiera odbędzie się 14 maja.
"Makbet" już wkrótce na deskach sceny Teatru Dramatycznego
Fot: Teatr Dramatyczny
Próba "Makbeta"

"Makbet" jako jeden z najsłynniejszych dramatów Shakespeare’a jest uniwersalną opowieścią o mechanizmach rządzących wojną, władzą, polityką i życiem ludzi. W sztuce wybrzmiewa również ważne pytanie: skąd się bierze zło.

– Przygotowanie tego spektaklu jest dla nas dużym wyzwaniem, także w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą pierwszego wystawienia na polskiej scenie "Makbeta". Naszą najnowszą produkcję tworzymy również z myślą o młodzieży, która dzięki przedstawieniu może odnaleźć odpowiedzi na ważne, życiowe pytania – zauważa Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Grzegorz Suski dał się poznać białostockiej publiczności dzięki realizacji spektakli takich jak: "Hobbit", "Treny" czy "Za wolność, byś wolny był". To również reżyser wielu widowisk, kompozytor, instruktor akrobatyki, a także aktor, który występował m.in. w "Sopoćce" w reżyserii Jana Nowary czy "Kopciuszku" w reżyserii Justyny Zar.

– Problemem teatru jest to, że bardzo duża część dramaturgii opowiada o mężczyznach. W tekście napisanym przez Shakespeare’a jest wiele ciekawych i mocnych postaci kobiecych. To fascynujące, bo od pewnego czasu teatr jest kobietą. Nie musimy czegoś wymyślać, specjalnie nadbudowywać, dokonywać zmian. Wystarczy, że zajmiemy się postaciami kobiecymi i rzetelnie je przedstawimy. A te postaci są na tyle interesujące i głębokie, że tworzą intrygującą mozaikę – mówi Grzegorz Suski, reżyser "Makbeta".

W obsadzie "Makbeta" będzie można zobaczyć prawie cały zespół aktorski Teatru Dramatycznego: Beatę Chyczewską, Justynę Godlewską-Kruczkowską, Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Katarzynę Mikiewicz, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Katarzynę Siergiej, Kamilę Wróbel-Malec, Monikę Zaborską, Krzysztofa Ławniczaka, Dawida Malca, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego, Grzegorza Suskiego, Piotra Szekowskiego oraz Marka Tyszkiewicza.

Tytułową rolę w przedstawieniu zagra Bernard Bania.

– Będzie to w jakiś sposób spektakl mroczny, tak jak i sam "Makbet", ale też widowiskowy, o co zadba reżyser, który ma doświadczenie z tego typu produkcjami. Próby wkraczają w kolejne etapy, ale na razie bardzo mocno koncentrujemy się na jak najdokładniejszym zrozumieniu postaci oraz motywów ich działania – dodaje Bernard Bania.

Dzięki ministerialnej dotacji na projekt "Kierunek Szekspir", instytucja zaprezentuje "Makbeta" podczas International Bitola Shakespeare Festival odbywającego się w Bitoli (Macedonia Północna).

Premiera widowiska odbędzie się 14 maja, o godz. 19:00. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 15, 21 i 22 maja, o godz. 19:00 oraz od 17 do 20 maja, o godz. 10:00.
Bilety na najnowszy spektakl Teatru Dramatycznego dostępne są już w sprzedaży: na stronie dramatyczny.pl oraz w Kasie Teatru (ul. Suraska 1, Białystok).

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1441 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39