Małanka, Hohotucha, czyli witanie Nowego Roku u wyznawców prawosławia

2012.01.13 00:00
Wyznawcy prawosławia, których rok liturgiczny opiera się na kalendarzu juliańskim pożegnają dziś stary rok, a powitają nowy. Okazją do całonocnej zabawy będzie Małanka, czyli noworoczna potańcówka.
Małanka, Hohotucha, czyli witanie Nowego Roku u wyznawców prawosławia
Fot: sxc.hu

Zgodnie z kalendarzem juliańskim, według którego wyznaczana jest data stałych świąt religijnych, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, a co za tym idzie także data Nowego Roku, wypadają one 13 dni później niż w kalendarzu gregoriańskim.

Cerkiew prawosławna w przededniu Nowego Roku czci św. Melanię Rzymiankę. Od jej imienia, w ludowej tradycji brzmiącego Mełanka lub Małanka, przyjęła się nazwa ludowych zabaw. Natomiast w ludowej tradycji etnicznie ukraińskiej ludności Podlasia dla wieczoru poprzedzającego Nowy Rok przyjęta była nazwa Hohotucha lub Hołhotucha. Nazwa ta powstała od zwyczaju hohotania (hołhotania), czyli obchodzenia domów z pieśnią, w której życzono pomyślnych plonów i domagano się od gospodyni obdarowania specjalnie na tę okazję przygotowywanymi potrawami. Hohotucha była szczególnym wieczorem dla młodych dziewcząt, które wówczas zbierały się w grupy, aby wspólnie wróżyć i odgadywać przyszłość.

Wszystkim dziś świętującym zespół BialystoOnline.pl życzy szampańskiej zabawy i udanego wskoku do Nowego Roku!

Za: nadbuhom.free.ngo.pl

MAG

556 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39