Maltretowane krowy trafiły do gospodarstwa rolnego pod Białymstokiem

2022.08.23 11:19
Większość krów, które zabrano z gospodarstwa rolnego w powiecie piskim będzie odzyskiwać siły u gospodarzy w Nowych Chlebiotkach w gminie Zawady. Zwierzęta uratowano w ostatniej chwili. Ich dotychczasowi właściciele zostali aresztowani.
Maltretowane krowy trafiły do gospodarstwa rolnego pod Białymstokiem
Fot: OTOZ Animals

W miniony weekend inspektorzy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals razem z policją, samorządem lokalnym i lekarzami weterynarii interweniowali w jednym z gospodarstw rolnych we wsi Kwik w powiecie piskim. Zastano tam stado wycieńczonych krów. W sumie było ich około 90, z czego tylko 50 żywych. Te, które żyły, poruszały się obok rozkładających się innych zwierząt, tonęły we własnych odchodach, były wychudzone, część z nich miała połamane nogi. Wiele zwierząt było wyczerpanych, z poważnym przerostem kopyt utrudniających im poruszanie się.

Mimo starań nie udało się uratować 5 krów. Lekarz weterynarii podjął decyzję o eutanazji, aby przerwać ich cierpienie.

Część zwierząt, w najgorszym stanie, trafiła bezpośrednio pod opiekę OTOZ Animals, do przytuliska dla zwierząt gospodarskich Rogate Ranczo (Towarzystwo zbiera pieniądze na ich leczenie). Resztę przewieziono do prywatnego gospodarstwa w Nowych Chlebiotkach w powiecie białostockim. Jak informują działacze OTOZ, krowy będą znajdować się tam pod dobrą opieką. Towarzystwo jest z nim w stałym kontakcie.

Czynności na miejscu koordynowała piska prokuratura przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Piszu oraz lokalnego samorządu. Właścicielka gospodarstwa w Kwiku wraz synem zostali zatrzymani przez organy ścigania do czasu wyjaśnienia. W poniedziałek (23.08) sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres dwóch miesięcy wobec właścicielki oraz jej syna.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

823 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39