"Mapy" i "Starosielce - miasto kolejarzy". Nowe wystawy w Białostockim Ośrodku Kultury

2020.07.01 07:51
Na 3 nowe wystawy zaprasza Białostocki Ośrodek Kultury. Można je oglądać w siedzibie przy ul. Legionowej oraz w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
"Mapy" i "Starosielce - miasto kolejarzy". Nowe wystawy w Białostockim Ośrodku Kultury
Fot: Wydawnictwo Dwie Siostry
Fragment okładki wydawnictwa "Mapy"

"Mapy"

Bestsellerowa książka "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" Aleksandry i Daniela Mizielińskich w wersji XXL! Wybrane strony z imponującego atlasu w stylu map dawnych podróżników przeniesione zostały na wielkoformatowe płótna, które prezentujemy w formie wystawy.

To będzie wspólna podróż do różnych ciekawych zakątków świata. W trakcie wędrówki przez kontynenty uczestnicy wystawy poszukają potwora z Loch Ness, dowiedzą się, gdzie jest najdłuższe drewniane molo w Europie, gdzie wynaleziono sztuczne ognie, jak się witają Maorysi i jaki jest popularny środek lokomocji na ulicach indyjskich miast. Udadzą się na przejażdżkę przez "Nos Diabła", odwiedzą Wyspę Wielkanocną i przemierzą Wybrzeże Szkieletowe.

"Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" Aleksandry i Daniela Mizielińskich to międzynarodowy bestseller nagradzany w kraju i za granicą. Wydane w 35 krajach w łącznym nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy "Mapy" zdobyły m.in. Prix Sorcières i Premio Andersen - najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej przyznawane we Francji i Włoszech.

Dotychczas ukazały się trzy wydania książki. Podstawowe (niebieskie) zawiera mapy 42 krajów. Wydana w 2016 roku edycja pomarańczowa (rozszerzona do 58 krajów) miała limitowany nakład, który został już wyczerpany. Edycja fioletowa - najnowsza i największa - zawiera mapy 66 krajów.

Wystawa jest przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Jej otwarcie jest zaplanowane w piątek (3.07) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Ekspozycja będzie czynna do 9 sierpnia.

"Starosielce - miasto kolejarzy"

To będzie nowa odsłona wystawy o Starosielcach. Wystawa w ubiegłym roku była prezentowana w samym sercu dzielnicy, a obecnie, wzbogacona o nagrania świadków historii oraz zdjęcia z Mediateki CLZ - archiwum historii mówionej miasta i regionu, pokazywana jest w siedzibie Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19. Ekspozycja przybliża dzieje miasta i jego mieszkańców od początków osady po lata 50. XX w., kiedy to przestaje być samodzielnym miastem, a staje się częścią Białegostoku.

Za sprawą nagrań na wystawie oddajemy głos samym starosielczanom, którzy opowiadają o przeszłości swojej miejscowości. Są tu sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa, dramatyczne opowieści z czasów wojny, a także opisy samego miasta i jego mieszkańców, z przewijającymi się zakładami kolejowymi w tle. Wszystkich wspomnień można wysłuchać w naszej siedzibie przy ul. Warszawskiej 19.

Materiały eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Mediateki CLZ - archiwum historii mówionej miasta i regionu, a także od osób prywatnych. Wystawa została przygotowana wspólnie z Galerią im. Sleńdzińskich.

Zostanie otwarta w piątek (3.07) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Wystawa będzie czynna do 9 sierpnia.

"Kraina Czarnej Hańczy"

- Fotografie, które prezentuję powstawały głównie w Krainie Czarnej Hańczy i w okolicy jeziora Wigry w różnych porach roku. Jest to niewielki wybór prac z ostatnich kilkunastu lat (zarówno skany ze slajdów, jak i fot. cyfrowa), wykonanych z lądu, wody i z lotu ptaka. Istotnym elementem przy wyborze większości kadrów było światło, a przy niektórych - wartość dokumentalna, jak na przykład Buda Ruska, Maćkowa Ruda, Augustów. Jednocześnie, fotografie te są zapisem czasu i "światów", które odeszły. Oprócz ulotności światła, mgły czy śniegu zmienia się rzeka, architektura, odszedł mój przyjaciel Andrzej Strumiłło... - mówi Piotr Malczewski, autor fotografii.

Wystawa będzie prezentowana od soboty (4.07) w foyer kina Forum. Będzie czynna do 16 sierpnia.

Zobacz też:
"MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" w CLZ,
"Starosielce - miasto kolejarzy" - wystawa w CLZ,
Kraina Czarnej Hańczy w foyer Forum

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1822 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39