Marsz Cieni. Rekonstrukcja historyczna na ulicach Białegostoku

2015.04.17 00:00
Dla młodszych będzie to niepowtarzalna okazja zobaczenia żołnierzy w mundurach z 1939 r., dla starszych - chwila refleksji nad trudną polską historią. W sobotę (18.04) w Białymstoku po raz pierwszy odbędzie się Podlaski Marsz Cieni.
Marsz Cieni. Rekonstrukcja historyczna na ulicach Białegostoku
Fot: Mateusz Opasiński
Marsz Cieni w Warszawie

Podlaski Marsz Cieni organizowany jest w ramach obchodów 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Przygotowuje go stowarzyszenie Rodzina Katyńska, rekonstruktorzy z Grupy Wschód oraz białostocki Oddział IPN.

Marsz upamiętnia polskich oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 r. Pochód tworzą członkowie grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, którzy idą w milczeniu.

Po raz pierwszy Marsz Cieni zorganizowano w 2008 r. w Warszawie. Tegoroczny odbył się 12 kwietnia. Uczestniczyło w nim kilkuset rekonstruktorów oraz kilka tysięcy warszawiaków.

Podlaski Marsz cieni rozpocznie się w sobotnie południe przy kościele św. Rocha. Następnie przejdzie ulicami: Lipową, Grochową i Skłodowskiej-Curie na plac Katyński (początkowo miał wyruszać z Rynku Kościuszki, ale z uwagi imprezę Motoserce trasę zmieniono). W trakcie marszu rekonstruktorzy w mundurach NKWD odtworzą przemarsz kolumny polskich jeńców. Odczytywane będą także nazwiska ofiar zbrodni z terenu Polski północno-wschodniej. Przed pomnikiem katyńskim zostaną złożone wieńce i kwiaty.

I Podlaski Marsz Cieni

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
740 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39