Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Co się działo? [ZDJĘCIA]

2019.02.23 15:37
1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym w naszym regionie organizowane były marsze. Najwięcej emocji budził ten w Hajnówce.
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Co się działo? [ZDJĘCIA]
Fot: KWP Białystok

Co roku w naszym regionie organizowane są marsze z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (przypada dokładnie 1 marca). Wówczas upamiętnia się żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 

W niedzielę (23.02) marsz został zorganizowany także w Hajnówce i to wydarzenie od dawna budziło sporo emocji. Wszystko przez gloryfikowaną przez organizatorów postać Romualda Rajs ps. "Bury", który został uznany przez Instytut Pamięci Narodowej za osobę odpowiedzialną za zbrodnie we wsiach położonych nieopodal Bielska Podlaskiego w 1946 r. Wówczas zginęło 79 osób pochodzenia białoruskiego. Zbrodniarze nie oszczędzali nawet kobiet, dzieci i osób starszych.

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak wydał nawet zakaz organizacji przemarszu (czego chciało także wielu mieszkańców Hajnówki), jednak Sąd Okręgowy i Sąd Apelacyjny go uchyliły.

Wiele osób obawiało się zamieszek w związku z tym wydarzeniem. Jak informują podlascy policjanci, "marsz w Hajnówce przebiegł bezpiecznie. Podczas marszu nie ujawniono zakazanej symboliki". Prawdopodobnie podczas wydarzenia pojawili się jednak jego przeciwnicy.

- W stosunku do grupy osób policjanci wykonują czynności w związku z próbą zakłócenia przez nich legalnego zgromadzenia – informuje Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Zobacz także: Niedługo marsze ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1578 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39